Advertisement

Treści przeznaczone dla osób pełnoletnich

Artykuł zawiera treści bądź zdjęcia przeznaczone dla osób, które są już pełnoletnie.

Jestem osobą pełnoletnią Wróć na stronę główną

artykuł zewnętrzny

Z czym łączyć gin? Nie tylko z tonikiem! Sprawdź nasze propozycje

Piątek, 04 listopada 2022
Gin to dość popularny anglosaski trunek, który ma swoich wielbicieli jak i zadeklarowanych antyfanów. Obecnie bardzo często możesz spotkać go w barach, gdzie funkcjonuje jako składnik wielu różnych, znanych i lubianych drinków. Większa część będzie kojarzyć go na przykład w połączeniu z tonikiem. Jak produkuje się ten trunek, z czym go łączyć?
Z czym łączyć gin? Nie tylko z tonikiem! Sprawdź nasze propozycje

Skąd się wziął ten napój?

Każdy zainteresowany światem alkoholi powinien wiedzieć, jaka jest historia tego trunku. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że gin wziął się od destylatów, jakie wytwarzano już w czasie trwania średniowiecza. O destylacie, którego składnikiem był jałowiec pierwsze wzmianki znaleźć możemy we flamandzkim rękopisie pochodzącym z XIII wieku. Z kolei XVII wieku cieszył się on szczególną popularnością wśród Holendrów; w Amsterdamie powstawało w tym czasie wiele destylarni ginu.

Jak to jednak często w historiach dotyczących alkoholu bywa, nie od zawsze był on trunkiem pitym jedynie w celach rozrywkowych. Początkowo traktowano go jako lek i to właśnie ten fakt był powodem, dla którego go produkowano. Miał on przynosić ulgę w różnorakich problemach zdrowotnych, na przykład w przypadku niestrawności. W czasach wojny trzydziestoletniej gin zdobył szczególną popularność.

Gin to popularny anglosaski trunek

Co to jest gin?

Aby dobrze poznać ten napój, trzeba koniecznie zagłębić się w metody jego produkcji. Trunek ten odznacza się przede wszystkim wyraźnie mocnym smakiem jałowca. Każdy kraj ma opracowaną jego własną definicję: rząd Stanów Zjednoczonych uznaje go za alkohol, który powstaje w procesie destylacji lub zmieszania alkoholu i jagód jałowca z dodatkowymi ekstraktami i aromatami. Butelkowanie się go natomiast w mocy minimum 40% ABV.

Z kolei w Unii Europejskiej mamy do czynienia z innymi wytycznymi: w oficjalnych dokumentach znajdziemy informację mówiącą o tym, że jest to alkohol etylowy, w którego skład wchodzą macerowane lub redestylowane składniki naturalne albo olejki aromatyczne. Ma on moc minimum 37,5% ABV. Baza dla niego to spirytus, który powstał w alembikach lub też kolumnach destylacyjnych. Najpopularniejszymi składnikami, z jakich pozyskuje się spirytus będą zboża takie jak jęczmień; można również użyć owoców.

Czy gin z tonikiem jest zdrowy?

Oczywiście, co za dużo to niezdrowo, ale gin z tonikiem pity w umiarkowanych ilościach może mieć dobre dla zdrowia skutki. Mówi się, że może przynieść ulgę dla bólu stawów, a także ułatwia trawienie. Dodatkowo to dobry kompan na lato, ponieważ świetnie gasi pragnienie. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że jagody jałowca działają moczopędnie, a co za tym idzie, zatrzymują retencję wody.

Gin to akcenty jagód jałowca i gorzkie nuty. Świetnie smakuje podawany właśnie z tonikiem, ale to nie jedyna opcja. Możesz zmieszać go także z likierem Blue Curacao i sokiem cytrynowym; dla fanów mocniejszych propozycji proponujemy drink Californication z wódką, rumem, tequilą, likierem pomarańczowym, a także sokiem z cytryny i pomarańczy. Właśnie taki najwyższej jakości gin znajdziesz na Krest.pl.


Drink z ginem

Gin na prezent

Chcesz podarować komuś gin lub zakupić swoją pierwszą butelkę, ale kompletnie nie masz pomysłu, czym się sugerować? W takim wypadku bez dwóch zdań warto jest znać typy ginu. Popularny London Dry Gin wyróżnia się intensywnymi akcentami cytrusów i wysoką mocą — aż 45% ABV. Gin o nazwie Playmouth jest bardziej aromatyczny i ma wyjątkowo bogaty smak.

To nie koniec! Genever jest słodszy, ma intensywny aromat i jest lżejszą wersją. Natomiast Old Tom Gin to ekspresja słodzona, ciesząca się dużą popularnością na terenie Anglii w XVII wieku. Gin to generalnie bardzo dobry wybór dla tych, którzy szczególnie upodobali sobie picie drinków.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat