Skąd się wziął ten napój?
Każdy zainteresowany światem alkoholi powinien wiedzieć, jaka jest historia tego trunku. Najbardziej prawdopodobna jest wersja, że gin wziął się od destylatów, jakie wytwarzano już w czasie trwania średniowiecza. O destylacie, którego składnikiem był jałowiec pierwsze wzmianki znaleźć możemy we flamandzkim rękopisie pochodzącym z XIII wieku. Z kolei XVII wieku cieszył się on szczególną popularnością wśród Holendrów; w Amsterdamie powstawało w tym czasie wiele destylarni ginu.
Jak to jednak często w historiach dotyczących alkoholu bywa, nie od zawsze był on trunkiem pitym jedynie w celach rozrywkowych. Początkowo traktowano go jako lek i to właśnie ten fakt był powodem, dla którego go produkowano. Miał on przynosić ulgę w różnorakich problemach zdrowotnych, na przykład w przypadku niestrawności. W czasach wojny trzydziestoletniej gin zdobył szczególną popularność.
Co to jest gin?
Aby dobrze poznać ten napój, trzeba koniecznie zagłębić się w metody jego produkcji. Trunek ten odznacza się przede wszystkim wyraźnie mocnym smakiem jałowca. Każdy kraj ma opracowaną jego własną definicję: rząd Stanów Zjednoczonych uznaje go za alkohol, który powstaje w procesie destylacji lub zmieszania alkoholu i jagód jałowca z dodatkowymi ekstraktami i aromatami. Butelkowanie się go natomiast w mocy minimum 40% ABV.
Z kolei w Unii Europejskiej mamy do czynienia z innymi wytycznymi: w oficjalnych dokumentach znajdziemy informację mówiącą o tym, że jest to alkohol etylowy, w którego skład wchodzą macerowane lub redestylowane składniki naturalne albo olejki aromatyczne. Ma on moc minimum 37,5% ABV. Baza dla niego to spirytus, który powstał w alembikach lub też kolumnach destylacyjnych. Najpopularniejszymi składnikami, z jakich pozyskuje się spirytus będą zboża takie jak jęczmień; można również użyć owoców.
Czy gin z tonikiem jest zdrowy?
Oczywiście, co za dużo to niezdrowo, ale gin z tonikiem pity w umiarkowanych ilościach może mieć dobre dla zdrowia skutki. Mówi się, że może przynieść ulgę dla bólu stawów, a także ułatwia trawienie. Dodatkowo to dobry kompan na lato, ponieważ świetnie gasi pragnienie. Jako ciekawostkę można wspomnieć, że jagody jałowca działają moczopędnie, a co za tym idzie, zatrzymują retencję wody.
Gin to akcenty jagód jałowca i gorzkie nuty. Świetnie smakuje podawany właśnie z tonikiem, ale to nie jedyna opcja. Możesz zmieszać go także z likierem Blue Curacao i sokiem cytrynowym; dla fanów mocniejszych propozycji proponujemy drink Californication z wódką, rumem, tequilą, likierem pomarańczowym, a także sokiem z cytryny i pomarańczy. Właśnie taki najwyższej jakości gin znajdziesz na Krest.pl.
Gin na prezent
Chcesz podarować komuś gin lub zakupić swoją pierwszą butelkę, ale kompletnie nie masz pomysłu, czym się sugerować? W takim wypadku bez dwóch zdań warto jest znać typy ginu. Popularny London Dry Gin wyróżnia się intensywnymi akcentami cytrusów i wysoką mocą — aż 45% ABV. Gin o nazwie Playmouth jest bardziej aromatyczny i ma wyjątkowo bogaty smak.
To nie koniec! Genever jest słodszy, ma intensywny aromat i jest lżejszą wersją. Natomiast Old Tom Gin to ekspresja słodzona, ciesząca się dużą popularnością na terenie Anglii w XVII wieku. Gin to generalnie bardzo dobry wybór dla tych, którzy szczególnie upodobali sobie picie drinków.
- Z czym łączyć marmur we wnętrzu, by uzyskać udany efekt wizualny?
- ERGO Hestia na festiwalu Inside Seaside 2024
- Życie w stylu boho – jak wybrać unikalne dodatki do stylizacji i wnętrz?
- Wybierasz oświetlenie do biura? Na te kwestie zwróć uwagę!
- Parasol ogrodowy z logo – jak wyróżnić swoją markę?
- Znaki informacyjne na drodze - kiedy obowiązują i co oznaczają?
- Jak skutecznie promować wydarzenia online?
- Koce i poduszki z nadrukiem: komfort i promocja w jednym
- Jak ubrać się na ważne spotkanie? Stylizacje dla mężczyzn