Treści przeznaczone dla osób pełnoletnich

Artykuł zawiera treści bądź zdjęcia przeznaczone dla osób, które są już pełnoletnie.

Jestem osobą pełnoletnią Wróć na stronę główną

artykuł sponsorowany

Wino wytrawne - co warto o nim wiedzieć?

Czwartek, 19 maja 2022
Wytrawny Cheval Blanc 1947 to jedno z najdroższych win na świecie. Ten ekskluzywny trunek pochodzi z regionu Bordeaux, a jedna jego butelka kosztuje… 135 tysięcy dolarów. Wino wytrawne jest szlachetne i powinno być podawane schłodzone do 8 stopni. Doskonale komponuje się z czerwonym mięsem lub serami. Poznajcie jego zalety.
Wino wytrawne - co warto o nim wiedzieć?

Najmniej cukru

 

Ze względu na zawartość cukru wina dzielą się na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie.
W winie wytrawnym mamy go najmniej, co sprawia, że smak jest bardziej cierpki i dojrzały. Takie wino zawiera naturalny cukier delikatnie wyczuwalny. Im słodsze wino, tym większe ryzyko, że jest sztucznie dosładzane. Według oficjalnej klasyfikacji wina dzielimy na:
• wytrawne (dry, sec) –  zawartość cukru nie przekracza 4 g/l lub 9 g/l pod warunkiem, że całkowita kwasowość wyrażona w gramach kwasu winowego na litr wynosi nie więcej niż 2 g poniżej zawartości cukru resztkowego,
• półwytrawne (medium dry, demi-sec) zawartość cukru przekracza maksymalne ilości określone powyżej, ale nie przekracza 12 g/l lub 18 g/l pod warunkiem, że całkowita kwasowość wyrażona w gramach kwasu winowego na litr wynosi nie więcej niż 10 g poniżej zawartości cukru resztkowego
• półsłodkie (medium sweet, moelleux) zawartość cukru przekracza maksymalne ilości określone powyżej, ale wynosi nie więcej niż 45 g/l
• słodkie (sweet, doux) zawartość cukru wynosi co najmniej 45 g/l,

 

Mniej kalorii

 

Jeżeli dbasz o sylwetkę to wino wytrawne powinno być Twoim wyborem. W kieliszku wina czerwonego wytrawnego (120 ml) znajdują się 82 kcal, podobną ilość kalorii ma wytrawne wino białe (79 kcal/120 ml), natomiast w winie białym półwytrawnym znajdziemy 97 kcal, a w czerwonym półsłodkim - 105 kcal. Wina wytrawne są lekkostrawne, wspomagają trawienie mięsa czy serów.

 

Wpływ na zdrowie

 

Lekka goryczka wyczuwalna jest dzięki taninom, które charakteryzują się wieloma korzystnymi dla naszego organizmu właściwościami m.in. łagodzą podrażnienia, działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, wspierają pracę układu odpornościowego a nawet zapobiegają alergiom.

 

Kolor wina

 

Barwa nie zależy od koloru winogron, ale od sposobu produkcji. Białe wino powstaje z gron oddzielonych od skórki. Gdy winogrona gniecione są razem ze skórką, powstaje wino czerwone lub różowe. Krótsza maceracja daje różowe zabarwienie wina, a długa – czerwone. Czerwone wina wytrawne najczęściej produkuje się ze szczepów Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah i Pinot Noir. Wina białe wytrawne to Chardonnay, Sauvignon Blanc i Riesling.

 

Menu decyduje

 

Trunek dobierz do dania. Wino wytrawne jest idealne do czerwonego mięsa np. do piersi kaczki, dziczyzny czy wyrazistych w smaku serów. Pamiętaj o jego schłodzeniu.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat