Polacy chętnie wybierają zagraniczne wakacje
Polacy stają się coraz bardziej otwarci na różnorodność i ciekawi świata, dlatego chętnie wybierają wyjazdy zagraniczne. Chcą podróżować, zwiedzać nowe miejsca, poznawać inne kultury i mentalność. Otwartość na nowe doświadczenia sprawia, że do wakacyjnych preferencji naszych rodaków dołączają kolejne kierunki, które dotychczas uważane były za egzotyczne czy niszowe. Biura podróży wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów z wielu grup: różniących się wiekiem, zainteresowaniami, stylem życia, formami preferowanego wypoczynku oraz budżetem przeznaczonym na wakacje. Atrakcyjne oferty dla siebie z powodzeniem znajdą zarówno studenci czy młode osoby pracujące, jak i rodziny z dziećmi oraz seniorzy.
Na rosnące zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami, w dużym stopniu, wpłynęła pandemia Covid-19, która na dłuższy czas uniemożliwiła swobodne przekraczanie granic i korzystanie z ofert turystycznych. Ludzie w napięciu oczekiwali na zniesienie obostrzeń i możliwość spędzenia urlopu w atrakcyjnych zakątkach z pięknymi plażami, ciepłą wodą morza lub oceanu oraz licznymi atrakcjami. Gdy stało się to możliwe, nastąpił prawdziwy boom na rezerwacje.
Najpopularniejsze kierunki turystyczne i ich waluty
Raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2021”, przygotowany przez Polską Izbę Turystyki, pokazuje najchętniej wybierane kierunki ubiegłych wakacji (od 1 czerwca do 30 września 2021 roku). Pozycję liderów zdobyły: Turcja, Grecja, Bułgaria i Egipt.
W 2022 roku wakacyjne preferencje Polaków są podobne. Popularne biura podróży wskazują, że nadal największym zainteresowaniem cieszy się Turcja i Grecja, które już od lat walczą o palmę pierwszeństwa. Turcja zniosła obowiązek paszportowy dla Polaków (teraz wystarczy sam dowód osobisty), co może wpłynąć na jej zwycięstwo w rywalizacji. O popularności tych dwóch kierunków przesądza przede wszystkim korzystny stosunek jakości do ceny w licznych ofertach typu all inclusive.
Wiele osób decyduje się także wybrać wakacje w:
-
Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich (najpopularniejsza wśród turystów jest Gran Canaria, Fuerteventura, Teneryfa oraz Lanzarote),
-
Egipcie,
-
Albanii,
-
Bułgarii,
-
Włoszech (z Sycylią, Sardynią i Kalabrią),
-
Tunezji.
Z bardziej egzotycznych kierunków hitem u touroperatorów są: Dominikana, Malediwy, Zanzibar oraz Wyspy Zielonego Przylądka. Osoby planujące dłuższe wyjazdy weekendowe (na około 3-5 dni) często decydują się na kraje basenu Morza Śródziemnego (głównie Cypr, Maltę i Hiszpanię).
Jak widać, Polacy wybierają wiele państw, w których obowiązują różne waluty. Wśród nich pojawiają się nie tylko miejsca należące do strefy euro (m.in. Grecja, Włochy, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie), ale także kraje posługujące się walutami narodowymi:
-
Turcja – lira turecka,
-
Egipt – funt egipski,
-
Tunezja – dinar tunezyjski,
-
Albania – lek,
-
Bułgaria – lew bułgarski.
Na Malediwach zapłacisz rupią malediwską lub dolarem amerykańskim, a na Dominikanie dolarem wschodniokaraibskim. Egzotyczny Zanzibar jest częścią Tanzanii, która posługuje się szylingiem (TNZ). Warto jednak wziąć pod uwagę, że w wielu typowo turystycznych kurortach na całym świecie w hotelach czy restauracjach swobodnie można płacić w dolarach oraz euro.
Odwieczny dylemat: karta czy gotówka?
Planujesz wakacje i zastanawiasz się, czy spakować gotówkę? A może wygodniej i bezpieczniej będzie korzystać z konta w banku pozwalającego płacić kartą? Zabranie ze sobą za granicę dużej sumy pieniędzy może być niebezpieczne. Portfel wyjmowany w zatłoczonych miejscach kusi kieszonkowców, a pozostawianie go w hotelu bywa kłopotliwe. Każdy bank pozwala zastrzec skradzioną kartę telefonicznie. Utraconej gotówki nie da się już odzyskać – pozostaniesz wtedy bez pieniędzy i szans na odnalezienie złodzieja.
Transakcje bezgotówkowe są wygodne i bezpieczniejsze. W popularnych krajach turystycznych płatności „plastikiem” (lub tzw. kartą wirtualną w aplikacji zainstalowanej na smartfonie) są bardzo popularne. Nowoczesne konta osobiste najczęściej pozwalają płacić wydaną do nich kartą płatniczą Visa lub Mastercard także poza granicami Polski (należy jedynie odblokować tę opcję). Taką możliwość daje internetowe konto bankowe w Santander Bank Polska. Szczegóły znajdziesz pod adresem: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta.
Kwota jest pobierana z rachunku złotówkowego, a następnie automatycznie przeliczana na środki obowiązujące w danym kraju. Pamiętaj jednak, że za taką operację bank naliczy Ci koszty przewalutowania. Często dodatkowo zapłacisz także prowizję za użycie karty za granicą. W przypadku krótkich wyjazdów raz w roku opcja ta może być dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga zakładania oddzielnego konta walutowego. Przy kilku płatnościach koszty nie będą bardzo duże i wiele osób po prostu wpisuje je w swój wakacyjny budżet.
Zalety konta walutowego
Planujesz dłuższy wakacyjny urlop z całą rodziną, podczas którego czeka Cię wiele wydatków? A może często wyjeżdżasz za granicę? Rozważ założenie konta walutowego. Jest to rachunek w wybranej walucie obcej, który stanowi subkonto w standardowym koncie osobistym, studenckim lub młodzieżowym: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-jakie-chce-dla-mlodych. Jego największą zaletą jest możliwość swobodnych płatności za granicą bez konieczności ponoszenia kosztów przewalutowania. Dzięki niemu możesz również wypłacić gotówkę w zagranicznych bankomatach.
Konto walutowe jest często wybierane przez osoby planujące wakacje w krajach należących do strefy euro. Banki umożliwiają jednak otwieranie rachunków w wielu różnych walutach – np. w Santander Banku możesz otworzyć konto dewizowe w euro, dolarze amerykańskim, brytyjskim funcie szterlingu lub franku szwajcarskim. Poznaj warunki jego prowadzenia: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto24-walutowe i ciesz się licznymi możliwościami, które daje.
Karta dopasowana – wygoda użytkownika przede wszystkim
Cenisz elastyczne rozwiązania, które podnoszą Twój codzienny komfort? Masz standardowy rachunek osobisty lub konto studenckie? Świetną opcją będzie karta dopasowana, którą możesz wykorzystać do wielu zadań. Za pomocą jednej karty Visa lub Mastercard możesz płacić zarówno w Polsce, jak i za granicą w EUR, GBP, USD (system automatycznie rozpozna walutę i pobierze określoną kwotę z Twojego rachunku). Pozwala ona także wypłacać gotówkę w zagranicznych bankomatach bez prowizji (wiele banków proponuje wykupienie taniego pakietu dającego dostęp do urządzeń na całym świecie). Karty wielowalutowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które dużo podróżują i chcą wygodnie płacić bez kosztów przewalutowania.
Wymiana walut w kantorze
Przed wyjazdem na zagraniczny urlop możesz także skorzystać z usług kantoru. Obecnie placówki stacjonarne coraz częściej ustępują miejsca ofertom internetowym. Pamiętaj jednak, aby wybierać wyłącznie sprawdzone firmy podlegające Komisji Nadzoru Finansowego. Kantory online prowadzą także instytucje bankowe. Przykładem jest Santander Bank, który pozwala 24 h/dobę kupować i sprzedawać waluty po bieżącym kursie. Sprawdź szczegóły i aktualne kursy na stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/karty-platnosci-i-kantor.
Wymiana pieniędzy w kantorze jest droższa niż korzystanie z konta walutowego czy wielowalutowej karty dopasowanej. Podczas podróży warto jednak mieć przy sobie drobną sumę w walucie kraju, do którego się udajesz. To pozwoli Ci zapłacić w miejscach, gdzie nie są obsługiwane płatności bezgotówkowe (np. na niektórych stoiskach z pamiątkami, bazarach czy w niewielkich kafejkach).
Wybierasz się do Turcji, Bułgarii lub innego państwa, w którym obowiązuje lokalna waluta? Najlepiej wymień niewielką sumę w Polsce na euro lub dolary, a następnie skorzystaj z miejscowych kantorów. W miarę możliwości unikaj tych zlokalizowanych na lotniskach i w hotelach, ponieważ są droższe.
Ciesz się możliwościami konta walutowego
Poznałeś zalety konta walutowego, które jest tanie w utrzymaniu, a zarazem funkcjonalne. Dzięki niemu będziesz wygodnie płacić kartą za granicą bez dodatkowych opłat za przewalutowanie. Dodatkowo wypłacisz także gotówkę w lokalnych bankomatach. Sprawdź dostępne funkcje, zasady działania oraz naliczania kosztów i dopasuj idealny rachunek dewizowy dla siebie. Ciesz się pełną swobodą płacenia podczas zagranicznych podróży.