Advertisement
artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie samochodu a data rejestracji auta

Czwartek, 23 czerwca 2022
Jeśli kupujesz używane auto, zweryfikuj ważność OC – w Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (dla posiadaczy pojazdów mechanicznych) jest nierozerwalnie związane z pojazdem, nie z kierowcą, więc jeśli poprzedni właściciel miał aktualną polisę, nie musisz się o to martwić do czasu jej wygaśnięcia. Natomiast gdy kupujesz nowy samochód, masz obowiązek nabycia ubezpieczenia najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jakie konsekwencje grożą za ubezpieczenie samochodu po rejestracji?
foto: Pixabay foto: Pixabay

Ubezpieczenie samochodu – rodzaje

W Polsce każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego, niezależnie od tego, czy jego środek lokomocji regularnie porusza się po drogach publicznych, czy też stoi w garażu. Oprócz ubezpieczenia obowiązkowego, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zabezpieczającego finansowo poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w wyniku zdarzenia drogowego spowodowanego przez pojazd posiadający polisę OC, można wykupić ubezpieczenia dodatkowe.

 

Jakie ubezpieczenia samochodu nie są obligatoryjne? Czy warto je posiadać?

Autocasco (AC) – to ubezpieczenie pojazdu, które gwarantuje pokrycie kosztów związanych ze szkodami powstałymi podczas kolizji czy wypadku drogowego, do których doszło z winy ubezpieczonego (częściowej lub całkowitej) oraz ze zdarzeniami losowymi (np. działaniem sił natury). Obejmuje ono również uszkodzenia powstałe z winy osób trzecich, tzw. nieznanych sprawców (np. akty wandalizmu, kradzież).

Assistance – zapewnia pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego w niespodziewanych sytuacjach, takich jak awaria pojazdu. Może ono obejmować holowanie, wymianę opon, zapewnienie auta zastępczego czy zorganizowanie noclegu w hotelu, gdy do usterki dojdzie na trasie, poza miejscem zamieszkania kierowcy.

NNW – to forma ubezpieczenia zapewniająca ochronę zdrowia i życia kierowcy oraz pasażerów pojazdu. Obejmuje ono trwały uszczerbek na zdrowiu oraz śmierć, do których doszło na skutek zdarzenia komunikacyjnego.

 

Już teraz sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych dostępnych za pośrednictwem PKO BP: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-samochodu/.

Ubezpieczenie samochodu a data rejestracji auta

Po zakupie pojazdu masz 30 dni kalendarzowych na zgłoszenie jego nabycia w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania lub przez internet – na stronie gov.pl w zakładce poświęconej pojazdom. Jeśli nie zrobisz tego w wyznaczonym w terminie, możesz otrzymać karę w wysokości od 200 do 1000 zł. Zgłoszenie wejścia w posiadanie samochodu nie jest równoznaczne z rejestracją auta, nie musisz od razu wymieniać tablic rejestracyjnych czy dowodu rejestracyjnego. Przerejestrowania można dokonać w późniejszym czasie – przepisy nie regulują tego, w jakim terminie powinno to nastąpić. Wyjątkiem jest kupno auta sprowadzanego z zagranicy, wówczas na jego zarejestrowanie jest 30 dni.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby zarejestrować auto?

wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,

dokument tożsamości,

karta pojazdu (jeśli wydano),

umowa kupna-sprzedaży, darowizny lub faktura VAT,

dowód rejestracyjny i ważny przegląd techniczny pojazdu,

tablice rejestracyjne,

potwierdzenie wniesienia opłaty za przerejestrowanie samochodu,

aktualne ubezpieczenie OC,

dowód opłacenia akcyzy i dowód odprawy celnej (w przypadku rejestracji auta kupionego za granicą),

świadectwo homologacji (w przypadku nowego pojazdu).

 

Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji?

Pojazd należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu jego rejestracji (i jednocześnie nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu), jeśli jest on rejestrowany po raz pierwszy. Jeżeli natomiast kupujemy używane auto, które posiada ważną polisę, nie mamy takiego problemu – OC jest przypisane do auta, a nie do konkretnego kierowcy. Czy na ubezpieczeniu samochodu musi widnieć numer rejestracji? Gdy kupisz ubezpieczenie nowego samochodu przed rejestracją, na polisie będzie znajdował się tylko numer VIN. Po dopełnieniu formalności, należy dokonać aktualizacji polisy o nadany numer rejestracyjny.

 

Ubezpieczenie samochodu po rejestracji wiąże się nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (egzekwowanie opłaty będzie prowadził urząd skarbowy). W przypadku auta osobowego wynosi ona:

za brak OC do 3 dni – 1200 zł,

za brak OC od 4 do 14 dni – 3010 zł,

za brak OC powyżej 14 dni – 6020 zł.


Zainteresował temat?

0

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat