Advertisement
artykuł sponsorowany

Skuteczne sposoby zwalczania owadów

Wtorek, 30 listopada 2021
Wszyscy właściciele gospodarstw hodowlanych wiedzą jak uciążliwe bywają owady, które potrafią rozmnażać się w zastraszającym tempie. Latem w budynkach inwentarskich może pojawić się prawdziwa plaga much, które będą nieustannie atakować zwierzęta i utrudniać ludziom pracę. Co gorsza, owady potrafią rozpanoszyć się po całym gospodarstwie i często wlatują także do domu, zwłaszcza gdy ten znajduje się w stosunkowo niewielkiej odległości od budynków inwentarskich. Na szczęście istnieje co najmniej kilka sposobów, za pomocą, których można uporać się z tym problemem. Oto co musisz wiedzieć o zwalczaniu owadów.
Skuteczne sposoby zwalczania owadów

Muchy w gospodarstwie – uciążliwy i niebezpieczny problem

 

Muchy w gospodarstwie hodowlanym to smutna norma. Ten problem pojawia się co roku i niesie ze sobą spore zagrożenie. Muchy roznoszą bowiem choroby grzybicze, bakterie i wirusy, a w stadach krów mlecznych mogą nawet wywołać epidemie mastitis, czyli zapalenia gruczołu mlekowego. Taka epidemia może spowodować olbrzymie straty ekonomiczne. Co więcej, zwierzęta nieustannie atakowane przez muchy żyją w dyskomforcie i stresie. Zostają pozbawione odpoczynku, a ponadto owady przeszkadzają im w pobieraniu paszy. W efekcie, zwierzęta dają znacznie mniej mleka, a jego jakość może się pogorszyć. Muchy utrudniają także pracę gospodarzom, którzy muszą udać się do obory na codzienny obrządek. Plagi much nie można więc lekceważyć. Należy szukać skutecznych sposobów na wyeliminowanie tego problemu. Jest ich kilka. Pomocne mogą okazać się preparaty i pułapki, które możesz znaleźć tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/zwalczanie-owadow.


Lepy na muchy

 

Lepy na muchy to tradycyjny sposób zwalczania niechcianych owadów. Tradycyjny i wciąż skuteczny. Na tej stronie znajdziesz lepy, które wyłapują nawet kilka tysięcy much. Te wersje lepów oprócz kleju zawierają bowiem przynętę pokarmową, czyli substancję wabiącą, która zwiększa skuteczność pułapki nawet o 40%. Niektóre lepy produkowane są ponadto w kolorze żółtym, który przyciąga owady. Dostępne są również lepy ze specjalnymi nadrukami 3D symulującymi krawędzie, na których potencjalnie mogą wylądować muchy. Dzięki temu owady szybko znajdą się na powierzchni klejącej. Co istotne, w tym e-sklepie: https://lewmik.pl/ znajdziemy także lepy eko, czyli w 100% nietoksyczne.


Dbaj o higienę w budynkach inwentarskich

 

Muchy namnażają się tam, gdzie mają mnóstwo pożywienia, najlepiej więc je od niego odciąć. W budynkach inwentarskich należy zatem często wymieniać ściółkę i usuwać obornik. Wszystkie elementy np. takie jak ruszta oborowe, należy dokładnie wyczyścić wodą pod ciśnieniem. Dbając o higienę pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta, co prawda nie wyeliminujemy całkowicie much, ale przynajmniej zmniejszymy ich ilość.

 

Lampy owadobójcze

 

Kolejną popularną metodą zwalczania uciążliwych much to zastosowanie lampy owadobójczej. Takie urządzenie emituje specjalne promieniowanie UVA, które jest bardzo atrakcyjne dla owadów. Gdy mucha zwabiona przez światło zbliży się do jego źródła, zostanie porażona prądem. Lampy owadobójcze to skuteczny sposób zwalczania much, pod warunkiem, że zostaną zainstalowane w odpowiednich miejscach. Sprawdzają się raczej w niewielkich i ciemnych pomieszczeniach.

 

Bielenie ścian

 

Niektórzy rolnicy podkreślają, że jedną ze skuteczniejszych metod zwalczania owadów jest bielenie ścian, czyli nanoszenie na nie mleka wapiennego sporządzonego z wody i wapna hydratyzowanego. Mleko wapienne ma działanie grzybobójcze i zmniejsza namnażanie się owadów. Dzięki specjalnym agregatom bielenie ścian przebiegnie szybko, więc jest to dobra metoda walki z nieproszonymi gośćmi w oborze.

 

Pułapka wisząca ze środkiem wabiącym

 

W gospodarstwach stosowane są także wiszące pułapki ze środkami wabiącymi. W takiej pułapce znajduje się mieszanka wodno-białkowa, której zapach wabi muchy. Owady zostają uwięzione w pułapce, gdzie się topią. Pułapkę należy zawiesić w pewnej odległości od budynku, a środek wabiący może działać nawet kilka tygodni. To bardzo proste rozwiązanie. Jedyne co trzeba zrobić, to co pewien czas napełniać pułapkę wodą.

 

Muchy przysparzają problemów w każdym gospodarstwie. Nie da się ich wyeliminować na zawsze, ale dzięki zastosowaniu opisanych metod, można ograniczyć namnażanie się owadów. Warto wypróbować przynajmniej kilka ze wskazanych sposobów zwalczania much, by wybrać ten najskuteczniejszy.

 

 

 

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat