Szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego to najskuteczniejszy sposób zapobiegania zakażeniom HPV i chorobom nowotworowym. Przyjęcie szczepionki przeciw HPV zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
Szczepionka przeciw HPV jest skuteczna i bezpieczna. Ochrania przed zakażeniem HPV oraz wieloma nowotworami. Szczepienia są powszechnie stosowane w 125 krajach - przekonuje Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Szczepionka dostępna jest w pięciu placówkach POZ na terenie Piotrkowa, a listę wszystkich tych placówek znajdziecie TUTAJ.
Szczepienia w ramach programu są przeznaczone dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. To oznacza, że w tym roku ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Preparat jest podawany w dwóch dawkach w odstępie od 6 do 12 miesięcy.
W powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są dwa rodzaje szczepionki. Obie chronią przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych oraz m.in. rakiem szyjki macicy. Szczepionki nie zawierają całego wirusa, składają się z cząstek wirusopodobnych. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepień na HPV.
Wirus HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Jest odpowiedzialny za nowotwory szyjki macicy, pochwy, odbytu, a także nowotwory głowy i szyi. Ten wirus ma związek z rakiem szyjki macicy. Ocenia się, że blisko 100 procent zmian przedrakowych, jak i raków szyjki macicy jest związanych z tym wirusem. Dzięki szczepionkom możemy prowadzić profilaktykę pierwotną tej zakażeń wirusa HPV, dzięki czemu możemy zapobiegać rozwojowi raka szyjki macicy u kobiet - zaznacza Klaudia Gorąca lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii, dodając, że wirus HPV jest przenoszony drogą płciową, więc szczepienia są zalecane zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.