artykuł sponsorowany

Program Profilaktyka 40 Plus został przedłużony. To okazja, by sprawdzić swój stan zdrowia

Piątek, 01 września 2023
Program Profilaktyka 40 Plus został przedłużony do czerwca 2024. Każdy, kto skończył 40. lat może się przebadać i po roku takie badania powtórzyć.

 

Program Profilaktyka 40 Plus to wprowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia jeszcze w czasie pandemii program bezpłatnych profilaktycznych badań dla osób po 40. roku życia. Pozwala on wykonać podstawowe badania, by jak najwcześniej wykryć nieprawidłowości i w razie potrzeby wdrożyć potrzebne leczenie. Celem programu jest też nadrobienie zaległości w badaniach powstałych w czasie pandemii – wtedy wiele osób zaniedbywało wizyty lekarskie, a konsekwencje zdrowotne widać do dziś.

 

Program realizowany jest już dwa lata, w województwie łódzkim poprzez wypełnienie ankiet zgłosiło się do niego 65 tys. osób. Najwięcej zainteresowanych było w Łodzi – 23 tys., a najmniej w powiecie łęczyckim- zaledwie 786. Ponad 60 proc. zgłaszających się to kobiety, najwięcej jest osób między 40. a 44. rokiem życia.

 

Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego wypełnili niecałe 2300 ankiet, w pozostałej części powiatu piotrkowskiego zdecydowanie mniej – 910 ankiet.

 

 Niestety frekwencja spada wraz z wiekiem. Program jest dedykowany nie tylko dla 40-latków ale osób, które ukończyły 40. rok życia, co oznacza, że osoba 70- czy 80 - letnia również może z niego skorzystać! - podkreśla Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

 

Jak się zgłosić do programu?

 

Tymczasem zgłoszenie się do programu jest bardzo proste. W tym celu wystarczy wypełnić krótką ankietę na temat stanu zdrowia. Można to zrobić np. przez Internetowe Konto Pacjenta (wchodząc w zakładkę Profilaktyka/Ankiety) lub przez aplikację mojeIKP. Można też odpowiedzieć na pytania przez telefon dzwoniąc na infolinię 989 lub zgłosić się bezpośrednio do jednej z placówek wykonujących badania.

 

Ankieta ma dwie wersje, jedną dla osób w wieku 40-64 lat, drugą dla seniorów po 65. roku życia. Osoby młodsze muszą odpowiedzieć na pytania dotyczące wzrostu, wagi, obwodu w pasie, stylu życia, diety, picia alkoholu i palenia papierosów, a także ryzyka chorób nowotworowych i układu krążenia. Ankieta dla seniorów jest krótsza i wymaga prostych odpowiedzi „tak” lub „nie”. Są pytani o to, czy: mieli ostatnio badania, prowadzą aktywny tryb życia, palą papierosy, chorują na tarczycę lub choroby endokrynologiczne, mają objawy ze strony układu pokarmowego, czy mają w rodzinie nowotwory przewodu pokarmowego lub nadwagę.

 

Po wypełnieniu ankiety pacjent otrzyma dobrane do jego stanu zdrowia badania i elektroniczne skierowanie. Można je zrealizować w dowolnym biorącym udział w programie laboratorium. W Łódzkiem to 134 placówki.

 

Mając już skierowanie można zapisać się na badania od razu przez Internetowego Konto Pacjenta. Listę laboratoriów w swoim powiecie biorących udział w programie można też znaleźć na stronie internetowej pacjent.gov.pl w zakładce Profilaktyka.

 

Na badania z programu Profilaktyka 40 Plus od 1 lipca można zapisać się przez centralną e-Rejestrację. Osoby, które już z niego skorzystały, mogą zrobić to ponownie, jeśli minęło 12 miesięcy.

 

 

Profilaktyka 40 PLUS” to pakiety badań dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

  1. morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;

  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

  3. stężenie glukozy we krwi;

  4. AlAT, AspAT, GGTP;

  5. poziom kreatyniny we krwi;

  6. badanie ogólne moczu;

  7. poziom kwasu moczowego we krwi;

  8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);

  9. pomiar ciśnienia tętniczego;

  10. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

  1. morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;

  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;

  3. stężenie glukozy we krwi;

  4. AlAT, AspAT, GGTP;

  5. poziom kreatyniny we krwi;

  6. badanie ogólne moczu;

  7. poziom kwasu moczowego we krwi;

  8. krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);

  9. PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity - podstawowe badanie przesiewowe wczsnych postaci raka prostaty

  10. pomiar ciśnienia tętniczego;

  11. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Pakiet badań diagnostycznych wspólny

  • pomiar ciśnienia tętniczego

  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie

  • obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

 

Po wykonaniu badania odebrane wyniki należy skonsultować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Oceni on, czy wyniki są prawidłowe, a w razie potrzeby zaleci dalszą diagnostykę, leczenie lub skieruje do specjalisty.

 

Obecnie osoby, które raz skorzystały z programu, po 12 miesiącach mogą powtórzyć badanie. To ważne, bo główną zasadą profilaktyki jest badanie się regularne, a nie jednorazowe.

 

Gdzie wykonać badania Profilaktyki 40 Plus?

 

Powiat piotrkowski:

 

  • Neuca Med. sp. z o.o., Gomulin Trybunalska 12, kontakt 44 615 32 39

  • ALAB LABORATORIA Sp. z o.o., Piotrków Trybunalski, ul. Dmowskiego 38, kontakt 504 774 586


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat