Poznaliśmy zasłużonych dla Wolborza

Sobota, 28 stycznia 201710
Profesor Maria Wichowa otrzymała tytuł Honorowy Obywatel Wolborza, a poetka Krystyna Wieczorek została Zasłużonym Mieszkańcem Gminy Wolbórz. W piatkowy wieczór salę Wolborskiego Centrum Kultury pękała w szwach. Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros zaprosił bowiem mieszkańców miasta i gminy na Koncert Noworoczny.
fot.UM w Wolborzufot.UM w Wolborzu

W trakcie koncertu wręczone zostały dwa tytuły. 
Na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza Rada Miejska przyznała tytuł Honorowego Obywatela Wolborza prof. dr hab. Marii Wichowej. Wniosek o nadanie tytułu przedstawił zebranym w imieniu wnioskodawcy Zenon Puchała z-ca przewodniczącego SPW.
Z kolei na wniosek burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa Rada Miejska przyznała tytuł Zasłużony dla Gminy Wolbórz poetce i pisarce Krystynie Wieczorek. 

W trakcie koncertu burmistrz podsumował dwa lata funkcjonowania samorządu i przedstawił plany inwestycyjne na rok 2017, rekordowy pod względem nakładów na inwestycje, które wynoszą w tegorocznym budżecie prawie 22 % czyli ponad 7,5 mln zł. 


Profesor Maria Wichowa jest osobą, która darzy Wolbórz i jego mieszkańców wielką sympatią. W swojej pracy naukowej i dydaktycznej promuje nasze miasto wśród innych miast województwa łódzkiego i w całym kraju. Szczególną pozycję w badaniach naukowych Pani Profesor zajmuje postać Andrzeja Frycza Modrzewskiego, wielkiego wolborzanina. Dokonania największego pisarza politycznego doby renesansu wzbudzają w Nominowanej głęboki szacunek i uznanie. Bliska Jej sercu jest także „mała ojczyzna” Modrzewskiego, czyli miasto i gmina Wolbórz, mieszkańcy, ich historia i współczesne osiągnięcia. Od blisko 20 lat Pani Maria Wichowa służy radą i pomocą, owocnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Wolborza szczególnie przy organizowaniu ważnych w historii miasta obchodów rocznicowych w tym: 
500 rocznicy urodzin największego pisarza politycznego doby renesansu Andrzeja Frycza Modrzewskiego i 40-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza w 2003 r.,
45-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza w 2008 r.,
600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w 2010 r.,
50-lecia Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza w 2013 r.,
950-lecia miasta Wolborza w 2015 r.

Inicjuje także wizyty grup studentów w Wolborzu, które mają na celu poznanie historii miasta i dokonujących się zmian w infrastrukturze naszej „małej ojczyzny”.  Jest organizatorką konferencji naukowych, a następnie skutecznie doprowadza do wydania drukiem materiałów z tychże konferencji. Zaznaczyć należy, iż działania te nie mają podłoża komercyjnego. Wypływają z potrzeby udostępniania wiedzy i szczerej sympatii do wolborzan, miasta i gminy Wolbórz. 


Krystyna Wieczorek w swojej bogatej twórczości literackiej z ogromnym pietyzmem pielęgnuje regionalny dorobek kulturalno-obyczajowy ziemi wolborskiej. Dużą popularność przyniosły autorce utwory prozatorskie, przede wszystkim saga młynarska "Młyn na Stawkach", którą wysoko ocenili nie tylko recenzenci, ale również historycy i etnografowie, ponieważ utrwala historię ziemi wolborskiej oraz obyczaje i obrzędy minionych generacji.  Wszystkie wydane dotychczas książki pani Wieczorek są cennym źródłem wiedzy i informacji o obyczajach, obrzędach, kulturze i historii regionu wolborskiego. Autorka, jako jedna z nielicznych, utrwala lokalne zwyczaje zachowując je w pamięci dla potomnych. 

Krystyna Wieczorek jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Została doceniona jako popularyzatorka kultury i tradycji swojego regionu, za co odznaczono ją "Orderem Serca - Matkom Wsi" (2002) oraz "Medalem za zasługi dla Ruchu Ludowego im. Wincentego Witosa" (2004). Działalność pisarki doceniły ponadto władze lokalne i państwowe. Nagradzały ją władze powiatu piotrkowskiego, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nadając jej prestiżową Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2012 roku pisarka otrzymała za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej prestiżową nagrodą Superekslibrisu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Nieoceniony jest również jej wkład w promocję gminy Wolbórz.

Dwie nagrodzone panie, bohaterki wieczoru złożyły okolicznościowe wpisy do ksiąg pamiątkowych. Wszyscy zaproszeni goście wznieśli, w sali lustrzanej WCK, okolicznościowy toast. Było mnóstwo życzeń, gratulacji i kwiatów. 

Koncert Noworoczny poprowadziła Kamila Dubilas-Boroń, dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

loli ~loli (Gość)04.02.2017 23:16

. Nareszcie bardzo fajna impreza. Dobrze , że Pani Krystyna została nagrodzona i jak to powiedziała brakowało jej tej nagrody, kwartet bardzo pięknie grający . Wszystko było przekazywane na żywo przez internet. Ciekawe dlaczego nie puszczono na żywo Pana Burmistrza no jak zwykle niewypał. Czyżby Doradca zawinił.

00


Mariya Fnookievichz ~Mariya Fnookievichz (Gość)03.02.2017 08:17

@Anty.... bo właśnie o to chodzi. A swohą drogą widzę, że prawda cię boli

00


Mariya Fnookievichz ~Mariya Fnookievichz (Gość)01.02.2017 04:48

Za to ty Anty... masz wiele do powiedzenia w temacie. A to wiele w twoim wydaniu to NIC więc żegnaj albo jak wolisz, spadaj

02


Mariya Fnookievichz ~Mariya Fnookievichz (Gość)31.01.2017 20:08

Nie moje małpy, nie mój cyrk

13


? ~? (Gość)30.01.2017 10:36

Poetka Krystyna Wieczorek?...

20


Soltys ~Soltys (Gość)29.01.2017 11:32

To fakt, impreza bardzo profesjonalnie przygotowana, koncert filharmoniczny przepiękny. Widać nawet w Wolborzu da sie zrobić wydarzenie z pełna klasą.

52


Wolborzanin ~Wolborzanin (Gość)28.01.2017 17:04

Byłem na koncercie. Cudowne wydarzenie kulturalne. powiedziałbym że tak profesjonalnie zorganizowanej imprezy nie powstydziły by się miasta wojewódzkie. Tak trzymać Wolborzanie. Kultura wreszcie stanęła na nogi.

72


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat