Miejsce spotkania z dziennikarzami wybrano nieprzypadkowo, ponieważ - jak poinformowali organizatorzy - tematem spotkania były sztuka lekarska, sztuka nowoczesnej rehabilitacji, a także wielka sztuka życia w chorobie i po przezwyciężeniu nowotworu.
Projekt skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców naszego województwa aktywnych zawodowo, którzy są w trakcie lub po przebyciu radykalnego leczenia onkologicznego i chciałyby wrócić do pracy.
- Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zachęcam do składania wniosków i liczę na to, że ta inicjatywa spotka się z dużym odzewem, tym bardziej, że potrzeby są niewątpliwe. Choroby nowotworowe to bolączka współczesnej cywilizacji, ale rak to nie wyrok - powiedział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Uczestnicy tego programu będą mogli skorzystać z indywidualnej ścieżki rehabilitacyjnej, uwzględniającej pomoc lekarzy, rehabilitantów, dietetyków, fizjoterapeutów i psychologów. Każdy z nich odbędzie 10 sesji z psychologiem, nawet 5 sesji z dietetykiem oraz oczywiście będzie mógł wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjnych, takich jak kinezyterapia, masaże, terapie logopedyczne i różne ćwiczenia ruchowe, na przykład joga.
- Joga ma do zaoferowania nie tylko pozycje fizyczne, tzw. asany, ale także umiejętność świadomego oddechu, który opanowany w odpowiedni sposób może nam pomóc w opanowaniu emocji. Panie, które uczestniczą w moich warsztatach, zawsze podkreślają, że gdyby nie te ćwiczenia, bardzo trudno byłoby im dość do siebie pod względem fizycznym i nie chodzi tylko o większy zasięg ramion, co w przypadku pań po mastektomii jest szczególnie ważne - przekonuje Kamila Sierocka, nauczycielka jogi.
- Takiego kompleksowego programu, z którego mogliby skorzystać chorzy na raka, do tej pory brakowało. Nie było odpowiedniej współpracy pomiędzy poszczególnymi specjalistami. Pamiętajmy, że pomoc psychologiczna jest w tym przypadku kluczowa, ponieważ te same obszary mózgu, które odpowiadają za reakcje radzenia sobie ze stresem, również odpowiadają za układ immunologiczny, a zatem jeśli organizm zajęty jest walką ze stresem, to nie walczy z chorobą - dodaje Małgorzata Cynker, psycholog, psychoterapeuta, psychoonkolog.
Panie, które zmagają się z tą chorobą zgodnie podkreślają, że bez pomocy innych trudniej walczy się z rakiem, dlatego trzeba korzystać z takich programów, tym bardziej, że w tym przypadku wszystkie zajęcia będą bezpłatne.
- Przed chorobą była typową kurą domową i gdy zachorowałam wszyscy się martwili, jak taka delikatna osóbka poradzi sobie z nowotworem. Wtedy przyszły do mnie inne kobiety, wolontariuszki, które uświadomiły mi, że nie jestem sama i w tym momencie zrozumiałam, że też chcę zostać taką wolontariuszką i też chcę pomagać innym. Oczywiście trudnych chwil było bardzo dużo, ale tylko od nas zależy, jak sobie z tym poradzimy. Trzeba szukać pomocy, rozmawiać z psychologami, onkologami, wszystkimi, którzy chcą nam pomóc - podsumowuje Marzenna Lewandowska, prezes i współzałożycielka Łódzkiej Fundacji „Kocham Życie". Kobieta, która wygrała walkę z chorobą nowotworową. W tej chwili prowadzi warsztaty samobadania piersi na fantomach w całym województwie łódzkim. Uczy ludzi, jak być krok przed rakiem. Jak pokonać go, zanim on pokona nas. Podczas spotkania z dziennikarzami towarzyszyła jej m.in. Joanna Zielewska z Łódzkiej Fundacji Kocham Życie, pielęgniarka, działaczka na rzecz osób chorych na raka i...modelka, wystawę jej prac można było zresztą na miejscu obejrzeć.
Zajęcia będą mogły być realizowane w jednostkach samorządu terytorialnego i ich jednostkach organizacyjnych oraz utworzonych przez nie podmiotach, a także w instytucjach naukowych, jednostkach badawczo-rozwojowych i organizacjach pozarządowych, specjalizujących się w prowadzeniu działalności leczniczej. Wnioski będzie można składać od 31 marca do 15 kwietnia. Pełen opis konkursu, jego regulamin i wszystkie szczegółowe informacje można znaleźć pod adresem www.rpo.lodzkie.pl.