Piotrkowianin 25-lecia. Kim są kandydaci?

Czwartek, 19 czerwca 201447
Trwa plebiscyt na Piotrkowianina 25-lecia. Spośród 40-tu kandydatów czytelnicy „Tygodnia Trybunalskiego” i portalu epiotrkow.pl wybiorą tych, którzy zasługują na wyróżnienie. Aby ułatwić Państwu wybór, przedstawiamy krótkie sylwetki poszczególnych kandydatów.
Piotrkowianin 25-lecia. Kim są kandydaci?

Balcerek Tomasz
Animator kultury, muzyk, instruktor tańca. Dzięki niemu w Piotrkowie co roku odbywa się jedna z najważniejszych imprez tanecznych w kraju. Swego czasu śpiewał w kultowej, piotrkowskiej grupie TAXI. Od czasu do czasu daje się namówić na śpiewanie piosenek innych wykonawców.

Banaszczyk Adam
Właściciel firmy EMERSON. Od lat znajduje się wśród 100 najbogatszych Polaków. Jeden z niewielu piotrkowskich biznesmenów, który firmę odkupił od... Niemców. Wspiera wiele działań charytatywnych w Piotrkowie. Wybudował również centrum logistyczne na peryferiach Piotrkowa, dzięki czemu do kasy miasta wpływają podatki.

Bartczak Zenon
Wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie, twórca muzeum szkolnego. Autor książek o „Chrobrym” i II LO. Działacz społeczny.

Bąkiewicz Michał
Absolwent Szkoły Podstawowej nr 13. Były siatkarz reprezentacji Polski. Z kadrą osiągnął olbrzymie sukcesy: wicemistrzostwo świata i mistrzostwo Europy. Wielokrotny mistrz Polski ze Skrą Bełchatów. Ostatnio kandydował do PE.

Bujak Bogdan
Poseł trzech kadencji Sejmu RP. Członek Komisji Śledczej ds. Orlenu. Dzięki jego aktywności powstało kilka ważnych inwestycji w Piotrkowie. Prezes Eurocentrum. Laureat plebiscytu Piotr 2000.

Chojniak Krzysztof
Prezydent Piotrkowa w latach 2006 - 2014. Wcześniej za kadencji Waldemara Matusewicza pełnił funkcję wiceprezydenta. Był też radnym RM. Za jego kadencji zmodernizowano m.in. oczyszczalnię ścieków, stadion Concordii i ulicę Łódzką. W ubiegłym roku grupa mieszkańców zorganizowała referendum w sprawie odwołania prezydenta, jednak frekwencja była zbyt niska.

Cubała Stanisław
Starosta piotrkowski od 1999 roku. Wcześniej pełnił funkcję wójta gminy Rozprza. Nadzoruje m.in. szpital rejonowy. Dzięki jego zaangażowaniu w 2010 roku w Piotrkowie po raz pierwszy zorganizowano Dożynki Wojewódzkie.

Doleciński Marek
Muzyk. Lider Kapeli Fakiry. Ostatnio dał się poznać jako organizator Festiwalu Kapel Podwórkowych, który odbywa się co roku w Piotrkowie. Do naszego miasta przyjeżdżają wówczas najlepsze zespoły z całego kraju.

Dzwonnik Dariusz
Prezes Concordii Piotrków. Mimo wielu negatywnych ocen ze strony jego adwersarzy, to dzięki niemu ten 105-letni klub nadal istnieje. Zorganizował obchody 100-lecia Concordii, dzięki niemu powstała też monumentalna publikacja o historii tego zasłużonego dla kraju i regionu klubu. Prowadzi też działalność gospodarczą.

Dziemdziora Jan
Radny RM Piotrkowa kilku kadencji, kandydat na prezydenta Piotrkowa w 2010 roku. Laureat plebiscytu na osobowość roku Piotr. Jeden z najbardziej aktywnych radnych, dzięki jego działaniom mieszkańcy mogą liczyć na skuteczniejsze działanie urzędników. Ci ostatni za panem Janem raczej nie przepadają, bo przysparza im więcej pracy.

Fałek Grażyna
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt w Piotrkowie. Prowadzi schronisko dla zwierząt. Dzięki jej zaangażowaniu czworonogi z terenu miasta mają zdecydowanie lepsze warunki do życia, gdyż stare schronisko przy ul. Glinianej – delikatnie mówiąc – pozostawiało wiele do życzenia.

Gajda Stanisław Piotr
Artysta plastyk. Dyrektor Ośrodka Działań Artystycznych w Piotrkowie. Organizator Translacji i Interakcji. Dzięki jego działaniom do Piotrkowa (wzorem niemieckiego Kassel) przyjeżdżają performersi z całego świata. Laureat plebiscytu Piotr.

Gural Hanna
Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Szkoleniowo-Wychowawczego dla dzieci niepełnosprawnych. Zaczynała jako prezes niepublicznej placówki opiekuńczo-wychowawczej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Pomaga dzieciom z porażeniem mózgowym, autyzmem, zespołem Downa przejść godnie przez życie pomimo choroby. Laureatka plebiscytu Piotr 2003.

Jaworski Michał
Wielokrotny mistrz Polski w zapasach w stylu klasycznym. Były zawodnik Atletycznego Klubu Sportowego w Piotrkowie. Triumfator kilku plebiscytów na sportowca ziemi piotrkowskiej.

Andrzej Kantorski
Były zawodnik Concordii Piotrków – piłkarz ręczny i kolarz. Jeden z założycieli firmy Roka. Przedsiębiorstwo działa na terenie całego kraju, ale najbardziej aktywne jest oczywiście w Piotrkowie. Wielokrotnie wspierał akcje charytatywne i przedsięwzięcia kulturalne.

Kapiec Włodzimierz
Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie. Skuteczność jego strażaków widać na każdym kroku przede wszystkim przy tak spektakularnych akcjach jak: nawałnica w gminach Gorzkowice i Rozprza czy pożar szkoły w Gorzkowicach. Nurek, wielokrotnie zajmował wysokie miejsca w zawodach.

Kisson–Jaszczyński Jerzy
Dziennikarz i pisarz, b. radny RM. Redaktor naczelny „Gazety Ziemi Piotrkowskiej”, autor wielu książek dotyczących Piotrkowa i jego mieszkańców. Laureat Złotej Wieży Trybunalskiej.

Konieczko Marek
Wieloletni dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie. Jego przełożeni twierdzą, że to jedna z najlepszych placówek medycznych w województwie. Radny RM kilku kadencji. Laureat plebiscytu Piotr.

Kopertowska Elżbieta
Była piłkarka ręczna Piotrcovii. M.in. dzięki jej grze drużyna złożona z młodych piotrkowianek awansowała do I ligi, gdzie przez lata odnosiła sukcesy. Wspólnie z koleżankami zdobyła mistrzostwo Polski i wiele medali z nieco gorszego kruszcu. Reprezentantka Polski.

Kozica Wiesław
Właściciel TUKS Kozica, klubu szkolącego młodych adeptów tenisa. Wielu jego podopiecznych zdobywało medale podczas imprez krajowych i międzynarodowych. Organizator zawodów tenisowych w Piotrkowie. Popularyzator tej pięknej dyscypliny.

o. Gracjan Kubica
Bernardyn. Choć pochodzi z Bielska–Białej, jest bardzo związany z Piotrkowem, gdzie był gwardianem klasztoru. Laureat plebiscytu Piotr. Później pełnił funkcję gwardiana i kustosza w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ostatnio portal epiotrkow.pl poinformował, że o. Gracjan Kubica wraca do Piotrkowa.

Kukulski Jerzy
Profesor zwyczajny. Wieloletni prorektor piotrkowskiej filii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. To dzięki niemu uczelnia rozwinęła się w Piotrkowie, w kulminacyjnym momencie studiowało tu ponad 9000 osób. Laureat Złotej Wieży Trybunalskiej.

Kurczyna Krzysztof
W 1993 roku na ulicach Piotrkowa pojawił się pierwszy minibus, był to pojazd należący do naszego kandydata. Później jeździło ich coraz więcej, powstało stowarzyszenie zrzeszające właścicielu busów, którego Kurczyna był prezesem. Radny RM. Dziś ma firmę transportową, nie jest już jednak związany ze środowiskiem minibusów.

Lipnicka Anita
Piotrkowianka. Była modelka, ale największy sukces osiągnęła jako piosenkarka. Śpiewała największe przeboje łódzkiego zespołu Varius Manx. Po odejściu z zespołu rozpoczęła karierę solową. Dziś śpiewa wspólnie z Johnem Porterem.

Łągwa–Szelągowska Elżbieta
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie. Wcześniej jednak dała się poznać jako prezes Stowarzyszenia Busola i dyrektor Przedszkola nr 16. Organizowała wiele imprez w Piotrkowie, wielu jej wychowanków odnosiło później sukcesy m.in. Bartek Gumulec czy Michał Pałubski.

Maćkowiak Witold
Dyrektor generalny w firmie Roka. Wiceprezes stowarzyszenia Rozwój i Gospodarność. Wyprowadził na prostą piotrkowskie Sklejki. Dziś zakład funkcjonuje normalnie, dając zatrudnienie mieszkańcom miasta. Przez wielu uważany za „szarą eminencję” piotrkowskiej polityki.

Mazur Marek
Piotrkowianin. Przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, prezes RW LZS i dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Łodzi. Działacz PSL. Dzięki jego wsparciu udało się pozyskać środki na realizację Traktu Wielu Kultur. Kandydat na prezydenta Piotrkowa w 2010 roku.

Motyka Włodzimierz
Wieloletni prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie, b. prezes PTH Trybunalskie, działacz PZPN. Właściciel firmy MOTEX w Sulejowie. B. prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Piotrkowie. Członek Kapituły Plebiscytu na Sportowca Ziemi Piotrkowskiej (ostatnio Podregionu Wschodniego Woj. Łódzkiego). Wspiera wiele inicjatyw społecznych.

Ostrowski Artur
Poseł SLD od 2005 roku. Przez 9 lat pracował jako nauczyciel w ZSP nr 2 w Piotrkowie. Radny RM w Piotrkowie, później wicewojewoda łódzki. Kandydował na stanowisko prezydenta Piotrkowa w 2002 roku. W Sejmie zajmuje się przede wszystkim tematyką edukacyjną.

Pol Andrzej
Prezydent Piotrkowa w latach 1996 - 2002. Radny RM. Wieloletni dyrektor ZSP nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim. B. prezes Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Za jego kadencji w Piotrkowie powstała m.in. pływalnia przy ul. Belzackiej oraz gimnazjum przy ul. Kostromskiej.

Radziszewska Elżbieta
Lekarz. Poseł na Sejm od 1997 roku (UW, potem PO). Na początku lat 90. radna RM w Piotrkowie. W latach 2008 - 2011 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik ds. równego traktowania. Członkini (przez pewien czas także przewodnicząca) Komisji ds. Służb Specjalnych.

Ratajski Mirosław
Przez 20 lat był prezesem PTTK w Piotrkowie. Organizował wiele imprez, w tym rajdów na terenie regionu piotrkowskiego. Dzięki jego zaangażowaniu odremontowano zabytkową kamienicę przy pl. Czarnieckiego.

Rżanek Michał
Prezydent Piotrkowa w latach 1990 - 1996. Radny RM kilku kadencji, w okresie prezydentury Waldemara Matusewicza przewodniczący miejskiego parlamentu. Dziś prezes Piotrkowskich Wodociągów i Kanalizacji. Działacz Związku Miast Polskich. Dzięki jego zaangażowaniu Piotrków przeszedł w miarę spokojnie okres transformacji ustrojowej.

Sipa Stanisław
Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Piotrkowie. Wcześniej przez wiele lat był wiceprezesem tej organizacji. Członek Kapituły Plebiscytu na Sportowca Podregionu Wschodniego Województwa Łódzkiego. Wspiera wiele inicjatyw społecznych związanych z futbolem.

Sokalski Jacek
Były dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. Dzięki niemu w Piotrkowie wyremontowano budynki MOK, w mieście działa też Scena Teatru Jaracza. Pomysłodawca projektu „Wyciągamy Dzieci z Bramy”. Laureat plebiscytu Piotr i Złotej Wieży Trybunalskiej. Obecnie dyrektor Łódzkiego Domu Kultury.

Sokalski Tomasz
Brat Jacka, radny RM, związany z Unią Pracy. Piotrkowski przedsiębiorca. Jeden z bardziej aktywnych radnych, krytyk polityki obecnego prezydenta. Wspiera wiele inicjatyw społecznych.

Stachaczyk Tomasz
Prezes Radia Strefa FM. Założyciel Radia Piotrków, „Tygodnia Trybunalskiego” i portalu epiotrkow.pl. W latach 80. radny RM. Organizator wielu imprez takich jak Plebiscyt na Sportowca Ziemi Piotrkowskiej, plebiscytu Piotr, Dożynek Wojewódzkich, Dni Piotrkowa. Współzałożyciel Regionalnej Izby Gospodarczej w Piotrkowie. Laureat Złotej Wieży Trybunalskiej.

Stępień Piotr
Jedyny do tej pory piotrkowski medalista olimpijski. W 1992 roku w Barcelonie zdobył srebrny medal olimpijski w zapasach stylu klasycznym. Jest też srebrnym medalistą mistrzostw Europy. Był selekcjonerem reprezentacji Polski klasyków. Obecnie dyrektor AKS w Piotrkowie. M.in. dzięki niemu w naszym mieście nadal istnieje sekcja zapaśnicza.

Szczepanik Wiesław
Przedsiębiorca. W 1966 roku założył jedną z najbardziej znanych piotrkowskich firm Polanik, która produkuje sprzęt lekkoatletyczny. Produkty Polanika znane są na całym świecie, wielokrotnie sprzęt tej firmy widoczny był podczas Igrzysk Olimpijskich czy mistrzostw świata.
Jest to także jeden z najlepszych pracodawców w regionie, dbający o swoich pracowników. Dziś zarządzanie firmą od pana Wiesława przejął jego syn Dariusz.

Wypych Agata
Piłkarka ręczna Piotrcovii, b. reprezentantka Polski, królowa strzelczyń ekstraklasy. Ma na swoim koncie kilka medali mistrzostw kraju. Gdyby Agaty Wypych zabrakło w Piotrcovii, kibice mecze swoje drużyny oglądaliby w I lidze. Wspiera młodsze koleżanki, dziś to prawdziwa ikona klubu. Laureatka Plebiscytu na Sportowca Ziemi Piotrkowskiej.

 

Obecnie po zsumowaniu wszystkich głosów (SMS i kupony w Tygodniu Trybunalskim) czołówka wygląda następująco:

1. Marek Mazur - 140 głosów

2. Jan Dziemdziora - 113 głosów

3. Grażyna Fałek - 100 głosow

4. Witold Maćkowiak - 80 głosów

5. Wiesław Szczepanik - 47 głosów

6. Andrzej Kantorski - 43 głosy

7. Stanisław Sipa - 28 głosów

8. Hanna Gural - 22 głosy

9. Wiesław Kozica - 20 głosów

10.Michał Rżanek - 14 głosów

oprac. arwo



Szczegóły:
http://www.epiotrkow.pl/strona/45


Zainteresował temat?

6

8


Zobacz również

Komentarze (47)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ja ~Ja (Gość)19.06.2014 14:00

z tej całej listy jedynie Szczepanik, reszta to albo karierowicze, albo wstydzący się skąd pochodzą ( np Lipnicka)Chojniak, Cubała, Doleciński Mackowiak a fe a fe a fe

60


97-300 97-300ranga19.06.2014 13:30

[cytat="ares1"]No i Ciebie hotelarza UM :)))[/cytat Dziekuję,ale ty się nie załapiesz,szambiarzy i idiotów tam nie potrzeba.

17


ares1 ~ares1 (Gość)19.06.2014 11:14

"97300" napisał(a):
Miliciant,esbek,(dzięki za Stan Wojenny),80% to lewactwo.Brakuje tylko"tańczącej na rurze"


No i Ciebie hotelarza UM :)))

82


Piotrkowianka-za granica ~Piotrkowianka-za granica (Gość)19.06.2014 10:33

Albo Kisson Jaszczynski albo Bartczak.....nikogo wiecej dla mnie tam nie ma
Lipnicka, Bakiewicz....zapomina sie o Bluszczu czy Dmochowskim

20


97-300 97-300ranga19.06.2014 10:23

Miliciant,esbek,(dzięki za Stan Wojenny),80% to lewactwo.Brakuje tylko"tańczącej na rurze"

18


weteran ~weteran (Gość)19.06.2014 09:55

Ta lista to chyba pomyłka. Poza Lipnicką i paroma sportowcami to sami karierowicze i Panowie którzy taki tytuł chcą sobie kupić. Czy sobie zasłużyli - ani nie walczyli w opozycji ani nie zrobili nic dla społeczeństwa. Pan Cubała wieczny karierowicz umoczony w współpracę z SB, Chojniak nawet nie chce się komentować, Ostrowski syn aparatczyka komunistycznego krótko mówiąc lista pod dyktando sponsorów i politycznych układów. Do Bani.

82


1234 ~1234 (Gość)19.06.2014 09:54

Moim zdaniem na liście zabrakło kilku osób...
Z pewnością na nominację zasłużył emerytowany dyrektor Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Stanisław Marcin Gąsior jest autorem wielu publikacji poświęconych historii naszego miasta, jest autorem scenariuszy do wielu wystaw dzięki którym mieszkańcy Piotrkowa mogli poznać nie tylko zbiory piotrkowskiego muzeum ale też dzieje miasta i jego wielokulturową przeszłość. Był współorganizatorem obchodów 500 lecia polskiego parlamentaryzmu, dzięki któremu miasto uzyskało tytuł "kolebki polskiego parlamentaryzmu".

130


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat