Odkrywamy znane i nieznane - Uroczysko Święte Ługi

Łódzkie Niedziela, 27 marca 20220
Kto szuka ucieczki przed gwarem miasta i hałasem cywilizacji, ten z pewnością zachwyci się miejscem, które proponujemy odwiedzić tym razem. To urokliwy i cichy zakątek, pełen ptactwa, bogatej roślinności i wielu dzikich jezior. Można się tu poczuć jak na Mazurach. A to wszystko niespełna 50 km od Piotrkowa.
Odkrywamy znane i nieznane - Uroczysko Święte Ługi

Aby odnaleźć to wszystko, wystarczy udać się do Szczercowa, gdzie można dojechać w około 40 minut kierując się na Bełchatów i jadąc dalej drogą krajową nr 74. Na miejscu należy skręcić w prawo w drogę wojewódzką 480 i kawałek dalej w Kolonii Szczercowskiej znów skręcić w prawo, kierując się na Marcelów. Stąd spacerem dotrzemy po chwili na Uroczysko „Święte Ługi”. Dokładniej - na skrzyżowaniu w wiosce obok kapliczki należy kierować się na wprost, drogą przez las. Uroczysko znajduje się około 1,5 km dalej.

 


Skojarzenia z Mazurami nie są bezpodstawne. Zobaczymy tu mnóstwo rozlewisk, dzikich jeziorek, ciekawe okazy przyrody i dziko żyjące ptactwo. „Święte Ługi” to doskonałe miejsce do relaksu. Rozległy teren torfowy porośnięty jest różnorodną roślinnością i może stanowić atrakcyjne miejsce wypoczynku dla każdego miłośnika natury. Ten malowniczy obszar jest pełen jezior porośniętych borami sosnowymi. Stanowią one pozostałość po miejscach, z których wydobywano torf. Całość rozciąga się na powierzchni liczącej 151 hektarów, a jedna trzecia to wspomniane jeziorka.

 


Rosną tu brzozy omszone i sosny karłowate. Nie brakuje też mniejszych roślin, jak turzyca, której kępy porastają groble. Rośnie wiele gatunków paproci, a także żywiąca się owadami rosiczka długolistna, ale należy pamiętać, że wiele roślin to gatunki chronione. Nie wolno ich niszczyć i zrywać, za to podziwiać i fotografować można do woli. Zresztą amatorów fotografii, zwłaszcza przyrodniczej, zafascynuje też zamieszkująca teren uroczyska zwierzyna.

 


Warto wspomnieć, że gnieździ się tu m.in. orlik krzykliwy, zaliczany do rzadszych gatunków ptaków drapieżnych w Polsce, ale przy odrobinie szczęścia można też zaobserwować bielika. Z ptactwa łownego możemy spotkać dziką kaczkę, cyraneczkę, cietrzewia czy bekasa. Na „Świętych Ługach” można zobaczyć też czaple siwe, bociany czarne, żurawie, rybitwy, wodne kruki, perkozy dwuczube, łabędzie nieme, a na brzegach także mewy śmieszki. Poza ptakami warto też często spoglądać pod nogi, bo żyje tu wiele gadów i płazów, jak kumak nizinny czy traszka grzebieniasta.

 


Wokół północnego zbiornika wytyczono w 2006 roku dydaktyczną ścieżkę przyrodniczo-leśną. Przygotowali ją leśnicy z Nadleśnictwa Bełchatów, którzy prowadzą też punkt edukacji ekologicznej. W skład ścieżki edukacyjnej wchodzą: ścieżka piesza i rowerowa o długości około 3,5 km, a do dyspozycji odwiedzających przygotowano też dodatkową infrastrukturę w postaci wieży widokowej, dwóch pomostów widokowych oraz wiaty, w której można odpocząć lub zjeść. W dobrym tonie jest posprzątanie po sobie po zakończeniu zwiedzania. Miejsce to jest włączone do szczególnej sieci ochrony przyrody Natura 2000.


Zainteresował temat?

9

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat