Advertisement

Odkrywamy znane i nieznane – Młyn w Zaborowie

Tomaszów Niedziela, 09 kwietnia 20234
Tym razem proponujemy wycieczkę w okolice Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie można zobaczyć jeszcze kawałek historii. Proponujemy, by w wolnej chwili odwiedzić młyn w Zaborowie. Miejsce, w którym mielono mąkę do wypieku chleba dla całej okolicy. Dziś to niemy świadek tej historii, który warto poznać.
Fot. Amiga Fot. Amiga

Młyn w Zaborowie to zabytkowa budowla zlokalizowana we wsi Zaborów, w województwie łódzkim, w niewielkiej odległości od Tomaszowa Mazowieckiego. Młyn znajduje się w centralnej części wsi, przy ulicy Młynarskiej, nad wodami rzeki Piasecznicy. Dojechać tu można skręcając z drogi S8 w drogę wojewódzką numer 713 (zjazd z głównej trasy na węźle Tomaszów Mazowiecki Centrum).

 

Młyn jest najciekawszą atrakcją Zaborowa. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z roku 1395. Z kolei pod koniec XV wieku wieś należała do dziedzica niedalekiego Ujazdu, niejakiego Piotra Tłuka ze Strykowa. W źródłach historycznych możemy też doszukać się informacji, że w okresie powstania styczniowego dziedzic Komorowa i Zaborowa, Władysław Chociszewski zajmował się produkcją kos dla powstańców, choć z pewnością nie wyrabiał ich na kole młyńskim.

 

Na temat samego młyna wiadomo niewiele, a szkoda, bo mógłby stanowić atrakcję turystyczną, porównywalną do tej w „Skansenie Rzeki Pilicy”. Wykorzystywany był do lat 60-tych XX wieku. Z pewnością jest jedną z przemysłowych pozostałości okolicy, gdy w pobliskim Komorowie funkcjonowała także papiernia, w której produkowany był papier pakowy i bibuła. W latach 80-tych zmienił się właściciel, który planował remont, a całość chciał uruchomić, jako atrakcję turystyczną. Jednak ostatecznie planów tych nie udało się wprowadzić w życie. Obecnie młyn w Zaborowie jest opuszczony, a jego stan techniczny z roku na rok się pogarsza.

 

Budynek główny młyna wykonano z drewna, ale sąsiadujące z nim pomieszczenia są murowane, przez co ich stan jest nieco lepszy. Z daleka zwraca uwagę główny budulec, jakim stała się czerwona cegła. Sam młyn składał się z trzech kondygnacji, z których każda posiadała własną funkcję. Na parterze mieściły się pomieszczenia techniczne z maszynami, zaś na wyższych piętrach znajdowały się magazyny na zboże.

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zabytek ~Zabytek (Gość)09.04.2023 08:00

Pytam się gdzie są służby ochrony zabytków? Gdzie są konserwatorzy zabytków? Gdzie samorządy i państwo i ich wyspecjalizowane instytucje i urzędy od kultury, sztuki, zabytków i nauki? A!??!! Nie ma!???!!!! Tak samo jak pieniędzy, na tego rodzaju obiekty. W Witowie niszczeje kuźnia. Niedługo rozleci się zupełnie. Nikt o nią nie dba i nie zabezpiecza. Gdzie władze? Swoje interesiki kręcą. Co tam przeszłość i przyszłość! Co tam tradycja i kultura, szeroko pojętą, w tym kultura techniczna, rzemiosła i przemysłu. W Piotrkowie niszczone są podobne obiekty. Ale taki stan dotyczy całej Polski. Nie ma wrażliwości, wiedzy i pieniędzy na takie sprawy. Pozdrawiam.

111


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)09.04.2023 20:49

Dla pasjonatów. W Skansenie rzeki Pilicy w Tomaszowie Maz. stoi młyn który niegdyś pracował w Kuźnicy Żerechowskiej nieopodal Mierzyna, dziś teren pod Zbiornikiem Wodnym Cieszanowice. Dokładne miejsce gdzie stał młyn to jadąc od Mierzyna na wprost, tuż przy wodzie.

60


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat