OHP kształci młodzież na kolejnym kursie

Region Środa, 27 września 20175
Rozpoczął się kurs kształcący przyszłych monterów rusztowań, zorganizowany przez piotrkowskie Młodzieżowe Centrum Kariery OHP. Zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, w łącznym wymiarze 80 godzin, prowadzone są w Bełchatowie. Uczestniczy w nich młodzież w wieku od 18 do 25 lat, niepracująca i nieucząca się. Kurs to sposób na nieodpłatne zdobycie nowych kwalifikacji.

Ładuję galerię...

  Kolejna w tym roku grupa 10 osób, głównie mężczyzn, w wieku 18-25 lat, pochodzących z Piotrkowa i okolic, bierze udział w nieodpłatnym kursie zawodowym: monter rusztowań budowlano-montażowych-metalowych, zorganizowanym przez piotrkowskie Młodzieżowe Centrum Kariery OHP. Zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, w łącznym wymiarze 80 godzin, prowadzone są w Bełchatowie. Kursanci to przede wszystkim osoby nie kontynuujące nauki i bezrobotne, które uczęszczały do MCK OHP na zasadzie doradztwa.

  Instruktorem na kursie jest Arkadiusz Stępień. Kurs obejmuje łącznie 80 godzin (zajęcia teoretyczne – 48 godzin, praktyczne – 32 godzin). – Na tym szkoleniu kursanci uczą się wszystkiego od podstaw – mówi nasz rozmówca. – Uczymy części teoretycznej i części praktycznej. Ta teoretyczna, którą teraz prowadzę jest to całość informacji potraktowana przekrojowo, począwszy od Kodeksu Pracy, bezpieczeństwa pracy, po systematykę i technikę rusztowań, projektowanie rusztowań, kończąc na bezpieczeństwie pracy z uwzględnieniem wszystkich aspektów BHP. Staram się przekazać kursantom wszystko to, czego mogą się spodziewać na budowie, a o czego nie znajdą w książkach, jak i niuansów bhp-owskich, na co zwracać uwagę, co jest ważne, by jak najlepiej siebie chronić. Monter rusztowań jest to praca na wysokości i pomylić może się tylko raz. Uczę kursantów by się nigdy nie mylili, by tyle razy ile wejdą na rusztowanie tyle samo zeszli z niego, by późniejszy użytkownik rusztowania był na nim bezpieczny. To trudny zawód. Wymaga dużej świadomości, że pracuje się na wysokościach, które dochodzą nawet do 30 metrów, gdzie dookoła jest przestrzeń, a o naszym życiu decyduje linka bezpieczeństwa, a trzeba mieć jeszcze dwie wolne dłonie, którymi stawiamy to rusztowanie. Zawód ten wymaga również dużej sprawności i wytrzymałości na zmienne warunki atmosferyczne oraz siły, bowiem monter rusztowań do 5 ton stali musi dziennie przerzucić.

  Celem trwającego szkolenia, jak mówi Beat Szafnicka, specjalista ds. rozwoju zawodowego w Młodzieżowym Centrum Kariery OHP w Piotrkowie Trybunalskim, jest przygotowanie uczestników szkolenia do nabycia kwalifikacji do wykonywania zawodu montera rusztowań budowlano-montażowo metalowych. Szkolenie to umożliwia jego uczestnikom zdobycie kompetencji w zakresie: przygotowywania stanowiska do montażu rusztowania, budowania rusztowań dowolnego typu i posługiwania się dokumentacją danego rusztowania, współpracy z zespołem pracowników oraz kierownikiem budowy, organizowania prac montażowych w różnych warunkach terenowych, klimatycznych, itp. oraz kontroli jakości wykonywanych prac montażowych.

  Kurs skończy się egzaminem państwowym, zdawanym przez jego uczestników przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Po zdanym egzaminie praktycznym i teoretycznym kursanci otrzymają świadectwo ukończenia kursu, uprawnienia państwowe do wykonywania pracy montera rusztowań budowlano-montażowych-metalowych oraz stosowny wpis w książce operatora.

 
  Piotrkowskie Młodzieżowe Centrum Kariery przy Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP tworzy zarówno warunki ułatwiające młodzieży w wieku od 18 do 25 lat dostęp do usług poradnictwa i informacji zawodowej czy informacji na temat podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jak i organizuje kursy oraz szkolenia, których celem jest przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)01.10.2017 23:27

Aluminiowe tylko norwegia...wszedzie stal, layer moduł...szkolenie daje papierek, szkołe daje praca np na budowie elektrownia - Słowenia...

00


gość ~gość (Gość)29.09.2017 19:45

Witek. Jak ktoś robi wszystko to nie robi nic dobrze. Może pomyśl i wyspecjalizuj się w jednej dziedzinie. Jak będziesz dobrze robił swoją pracę to roboty ci nie braknie.

21


Witek ~Witek (Gość)27.09.2017 19:34

Wielka mi sztuka rusztowanie postawić z gotowych elementów. Dla mnie nie ma rzeczy nie możliwych i nie robię kursów by napychać komuś kasę do kieszeni. Pracuję jako kierowca jak trzeba to mechanik samochodowy elektryk elektronik robię instalacje w autach jak i te w domach i nie tylko do tego murarz tynkarz hydraulik ogrzewanie CO i kanalizacja składanie komputerów instalowanie oprogramowania . ja robię wszystko i nie sa mi papierki potrzebne do tego

25


Piotrkowianin Piotrkowianinranga27.09.2017 20:04

Cytuję:
monter rusztowań do 5 ton stali musi dziennie przerzucić.


Nie uczą montażu rusztowań aluminiowych?

21


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat