Advertisement

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach; uważajmy podczas spacerów

PAPKraj Poniedziałek, 20 kwietnia 202014
Od poniedziałku przestał obowiązywać zakaz wstępu do lasów, nałożony 3 kwietnia w związku ze stanem epidemii koronawirusa. W lasach w niemal całym kraju panuje jednak najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. "Uważajmy podczas spacerów" – zaapelował rzecznik Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.
Fot. pixabay Fot. pixabay

Jak przekazał PAP rzecznik Komendanta Głównego PSP od początku tego roku wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw.

 

Jako przykład podał chociażby niedzielny pożar, który wybuchł w Nowinach w województwie Świętokrzyskim. "W niedzielę 34 zastępy strażaków gasiły pożar traw i nieużytków w Nowinach w Świętokrzyskiem, który przeniósł się na halę magazynową. Tam trwały działania ratownicze" – powiedział PAP st. kpt. Krzysztof Batorski.

 

Rzecznik Komendanta Głównego PSP dodał, że w całej Polsce w lasach ściółka jest bardzo sucha. "Natomiast wilgotność spada, a to oznacza, że jest to bardzo łatwopalny materiał, dlatego uważajmy podczas spacerów" – powiedział st. kpt. Batorski.

 

Zaapelował też, by nie wchodzić do lasu i nie prowadzić aktywności, która może spowodować pożar. "Żadne grille nie są możliwe w lesie, bo przepisy jasno mówią o tym, że ani w lesie, ani 100 metrów od lasu nie możemy palić ognisk i używać otwartego ognia. To jest wykluczone" - przypomniał.

 

Zaznaczył, że również wjeżdżanie do lasu samochodem może być niebezpieczne. "Spaliny i cały układ wydechowy pojazdu mają bardzo wysoką temperaturę, a to w połączeniu z suchą trawą i ściółką może spowodować pożar" – podkreślił strażak.

 

Gdy jednak już dojdzie do pożaru, należy natychmiast wezwać służby ratownicze, używając numerów alarmowych: 112 lub 998. Dyżurnego trzeba poinformować o miejscu i zasięgu pożaru. Trzeba być też przygotowanym na to, że dyżurny będzie chciał się upewnić, iż faktycznie doszło do takiego zdarzenia, i w tym celu oddzwoni. Po przekazaniu zgłoszenia powinno się oczekiwać służb na drodze dojazdowej, by jak najszybciej wskazać im dokładnie miejsce pożaru.

 

Z kolei Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od poniedziałku będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce, a w lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.

 

Ministerstwo przekazało wytyczne dyrektorom parków narodowych, by także one były dostępne dla odwiedzających. "Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach" - poinformował resort.

 

"Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma" – przekazał minister środowiska Michał Woś.

 

Resort dodał, że decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna - urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania. "Ze względu na panującą suszę zachowajmy szczególną ostrożność" – zaapelowało ministerstwo.

 

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w ubiegłym roku z ogólnej liczby 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.). Pożary traw i nieużytków objęły łączną powierzchnię 24 151 ha.

 

PSP zaznaczyło, że w ubiegłym roku do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli ponad 183 mln litrów wody, co - jak wskazano - stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. W ubiegłym roku odnotowano również prawie 9 tys. pożarów lasów. (PAP)


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dogorynogami ~dogorynogami (Gość)21.04.2020 19:30

Zakaz wstępu do lasu obowiązuje od 04 lipca 2019 roku do 31 lipca 2019 roku i wprowadzono go ze względu na wysoki stopień zagrożenia pożarowego. Las objęty zakazem wstępu zostanie oznakowany tablicami „Zakaz wstępu” , które zostaną ustawione przy głównych drogach wjazdowych do lasu.5 lip 2019.
Nadleśnictwa wprowadziły zakazy wstępu do lasu — Lasy ...
www.lasy.gov.pl ›

10


dogórynogami ~dogórynogami (Gość)21.04.2020 19:28

Rok temu wprowadzili by zakaz wstępu do lasu. Co jest normalne. Teraz sobie lasy spalimy. Najpierw zarażamy się próbując zerwać foliowe rękawiczki w sklepie. Potem dotykamy twarzy ciągle poprawiając maseczkę. A teraz to.

20


gość ~gość (Gość)20.04.2020 13:38

Żeby znowu się sterta nie rozpaliła...

20


gość ~gość (Gość)20.04.2020 13:05

Czy w krynżny jest las?

20


gość ~gość (Gość)20.04.2020 10:15

Sterta wreszcie ugaszona?

30


gość ~gość (Gość)20.04.2020 10:16

Uważaj, żebyś nie wdepnął w ognisko!

30


gość ~gość (Gość)20.04.2020 12:30

Cały las przeszedłem i ani jednego grzyba

30


gość ~gość (Gość)20.04.2020 12:21

Dziwnie ostatnio styrta się paliła a teraz las? A w krynzny susza

30


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)20.04.2020 11:45

Chyba już nawyższa pora zakazać wstępu do lasów i na plaże, żeby nie zaprószyć ognia. Na plaże, tak na wszelki wypadek.

30


gość ~gość (Gość)20.04.2020 09:14

I pyk,znowu zakaz wstępu.

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat