Advertisement

Kamieńsk: wzorowa segregacja

Strefa FM Środa, 24 czerwca 201534493
Jeden z najnowocześniejszych zakładów przetwarzania odpadów w kraju, znajdujący się w Ruszczynie, w gminie Kamieńsk został rozbudowany o nowe instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Inwestycję zrealizowała spółka Amest.
Kamieńsk: wzorowa segregacja

W środę dokonano oficjalnego otwarcia obiektu.

 - Wydajność tej instalacji wynosi 75 tysięcy ton rocznie, a docelowo, po rozbudowie, zamierzamy przetwarzać do 120 tysięcy ton rocznie. Będziemy tutaj rozdzielać zmieszane odpady komunalne, które będą do nas trafiały, na dwie podstawowe grupy, czyli takie, zawierające w sobie surowiec nadający się do przetworzenia oraz odpady biodegradowalne - informuje Michał Dzioba, dyrektor generalny spółki Amest.

Odpady biodegradowalne trafią do kompostowni, a potem na wysypisko, z kolei odpady wtórne będą przetwarzane, przede wszystkim na paliwo alternatywne. Będą tam trafiały śmieci z terenu całej gminy, dlatego burmistrz Kamieńska Bogdan Pawłowski, cieszy się, że to właśnie w Ruszczynie powstał tak nowoczesny zakład.

 - W tej chwili bez takich nowoczesnych instalacji, składowiska odpadów właściwie nie mogą funkcjonować. Dla gminy oznacza to też podatki i nowe miejsca pracy - podsumowuje Bogdan Pawlowski.

Inwestycja kosztowała 41 milionów złotych, 75% tej kwoty pochodzi z pożyczki z NFOŚiGW.
30 czerwca podczas sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego radni mają podjąć stosowną uchwałę umożliwiającą zakładowi funkcjonowanie jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów, jeśli się to uda jeszcze w sierpniu instalacja ma zostać uruchomiona.


Zainteresował temat?

3

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

J123 ~J123 (Gość)26.06.2015 22:44

MBP - da kiepską jakość materiału biodegradowalnego, z metalami ciężkimi i niebezpiecznymi, drobnica mineralna, kiepski materiał na kompost (nie nadaje się do celów ogrodniczych). Z kolei normy unijne mówia, że nacisk należy położyć na recykling (50% masy w 2020r) a dopiero resztę można spalić. I co zrobi gmina z tym monstrum MBP?

00


Ekspert ~Ekspert (Gość)24.06.2015 16:14

Smród przeogromny.

12


gość21 ~gość21 (Gość)24.06.2015 14:48

Jak zwykle naszym kosztem wszystko robią

11


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat