Jak się nie uzależnić?

Strefa FMKraj Wtorek, 12 października 20214 1127
Mówisz „uzależnienie”, myślisz – alkohol, narkotyki, papierosy. Okazuje się jednak, że nie pijąc, nie biorąc i nie paląc można być uzależnionym. I nie zdawać sobie z tego sprawy.

Uzależnienie od smartfona to nowa choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że nawet połowa ludzi w wieku 14-19 lat cierpi na fonoholizm (tak się to schorzenie nazywa) i nie ma o tym zielonego pojęcia. Oczywiście dziś  trudno jest wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego. Każdy z nas używa go co najmniej kilka razy dziennie, nie tylko do wykonywania połączeń. Smartfony posiadają dostęp do internetu oraz tyle różnych funkcji, że…aż trudno się oprzeć.

 

Uzależnić się jest łatwo – mówił w Maglu Kamil Śliwowski, ekspert od higieny cyfrowej z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. – Kiedyś było  trudniej, bo choć internet mieliśmy już w latach 90., to jednak głównie na komputerach. Teraz w każdej chwili możemy sprawdzać, co nowego podano w mediach społecznościowych, kto ze znajomych wrzucił jakieś zdjęcia, kto polubił nasz post itp. I to wciąga. Bo media społecznościowe tak zostały wymyślone, by wciągać.

 

Czy uzależnienie od Facebooka czy Instagrama może być groźne?

 

- Są różne co do tego opinie – odpowiadał K. Śliwowski. – Jednoznacznej odpowiedzi chyba nie ma, choć wydaje się że z uzależnienia od mediów społecznościowych można przejść do innych. Na pewno korzystanie ze smartfona kiedy prowadzi się auto bądź przechodzi przez ulice może być bardzo niebezpieczne.

Młodzi ludzie ze smartfona korzystają wszędzie: w domu przy obiedzie, w szkole na lekcjach, a nawet w kościele – mówiła w tej samej audycji Iwona Kubik, terapeuta uzależnień z poradni „Oaza”. Nawet połowa z nich ma objawy uzależnienia, czyli cierpi na fonoholizm. To z kolei często przeradza się w uzależnienie od środków psychoaktywnych.

 

Jak rozpoznać czy jest się uzależnionym?

 

- Taki człowiek po telefon sięga co kilka minut, nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez smartfona, a nawet musi mieć przy sobie ładowarkę – wyjaśniała I. Kubik. – Jeśli ładowarki nie ma, a kończy się bateria w telefonie, wpada w panikę.

Serio, to nie są żarty. Inne objawy to gorsze relacje z ludźmi, wyobcowanie, smutek, uczucie nudy, apatia.

 

Jak można fonoholizm leczyć?

 

- To jest trudne, bo nie można od razu odstawić telefonu. Stosujemy specjalne terapie w specjalnych ośrodkach.

 

A tych jest w Polce coraz więcej. Terapeuci przestrzegają i apelują już do rodziców małych dzieci: nie dawajcie im smartfonów do zabawy. Owszem, będziecie mieli przez jakiś czas spokój, ale za kilka lat uzależnione dziecko.

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)12.10.2021 17:24

Ja mogę wytrzymać bez telefonu nawet rok i nic się nie dzieje

30


Eee tam ~Eee tam (Gość)12.10.2021 22:11

Jak ma się fajna dziewczynę przy sobie, to się nie myśli o internetach, tylko spędza się z nią czas.

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat