ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak przyspieszyć zwrot podatku?

Piątek, 01 lutego 2019
Zwrot z podatku jest jedną z najprzyjemniejszych informacji, jakie można otrzymać od organu skarbowego. To często zastrzyk niespodziewanej, dodatkowej gotówki. Odpowiedzialny podatnik zdaje sobie jednak sprawę, że zwroty realizowane są na podstawie ściśle określonych reguł prawnych i podatkowych – i w praktyce nie są żadnym prezentem od skarbówki, tylko zwrotem nadpłaconych wcześniej podatków. W dużym uproszczeniu, organy oddają po prostu podatnikowi to, co wpłacił za dużo w trakcie roku podatkowego. Części osób bardzo zależy na odzyskaniu swoich pieniędzy jak najszybciej – są na to odpowiednie, legalne sposoby.
Jak przyspieszyć zwrot podatku?

Ważna data złożenia deklaracji podatkowej


Odpowiadając wprost na pytanie do kiedy zwrot podatku powinien pojawić się na koncie podatnika, można w skrócie stwierdzić – w ciągu 3 miesięcy. Tyle mają organy na wypłatę środków. Nie jest to jednak jeden ustawowo określony termin, wskazujący konkretną datę. Jest on zależny od tego, kiedy podatnik złoży zeznanie. Logicznym więc okazuje się stwierdzenie, że zwrot podatku nastąpi wcześniej, jeżeli deklaracja zostanie złożona wcześniej. W tym miejscu warto zaznaczyć, że większość podatników kojarzy daty końcowe na przygotowanie i złożenie swoich formularzy, np. datę 30 kwietnia, zaś niewiele osób jednak pamięta, że druki księgowe można złożyć dużo wcześniej, np. już od 15 lutego w przypadku wielu popularnych deklaracji PIT.

 

Obciążenie urzędów podatkowych


Tajemnicą poliszynela jest, że pomimo bardzo rozbudowanej administracji podatkowej w Polsce, ciągle procedury weryfikacyjne i kontrolne trwają bardzo długo. Dlatego składając swój pit i czekając na datę do kiedy zwrot z podatku nastąpi, warto zweryfikować obłożenie określonych (właściwych dla danego podatnika) urzędów skarbowych. W Internecie można znaleźć informacje ile przeciętnie czeka się na zwrot z podatku w danym województwie. Dane wskazują często również okres oczekiwania w konkretnych miesiącach. Dzięki temu, racjonalny podatnik jest w stanie zaplanować swoje działania (w tym pracę nad PIT) tak, aby skrócić czas oczekiwania na zwrot z podatku.

 

Podsumowanie i rekomendacje


Zwrot z podatku następuje w określonych sytuacjach: prawnej i faktycznej. Ustawodawca określił organom odpowiednie maksymalne terminy, do kiedy zwrot podatku powinien zostać zrealizowany na rzecz podatnika. Są to jednak ramowe założenia maksymalne, z których urzędy mogą skorzystać. W praktyce okazuje się, że istnieje kilka sposobów na przyspieszenie otrzymania środków finansowych z zwrotu z podatku, z których podatnicy mogą skorzystać zupełnie legalnie. W każdym przypadku warto jednak odpowiednio planować swoje finanse i przewidywać kiedy otrzymamy dane środki.

 

Podatnicy składający deklaracje na ostatnią chwilę, nie powinni natomiast potem mieć pretensji, że otrzymują swoje zwroty ostatni w kolejności. W ramach rekomendacji, można z pewnością polecać podatnikom nowoczesne formy złożenia deklaracji podatkowych, w tym tak zwane e-deklaracje, które można przesłać przez Internet i skrócić czas oczekiwania na zwrot z podatku, albowiem zgodnie z nowelizacją przepisów, w 2019 roku czas zwrotu dla e-deklaracji wynosi maksymalnie 45 dni.


Zainteresował temat?

4

2


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat