Kostka brukowa to najpopularniejszy materiał do wykonywania podjazdów oraz opasek wokół domów. Producenci prześcigają się, aby była nie tylko trwała, ale też zachwycała wyglądem. Warunkiem utrzymania jej pierwotnego wyglądu, jest jej odpowiednia pielęgnacja.
Gra w zielone
Natura jest nieubłagana. Roślinność wykorzysta każdą szczelinę. Miejsca wystawione na działanie wody szybko pokryje mech, a w suchych miejscach pojawią się chwasty. Korzenie wnikną głęboko i trudno będzie je wyrwać. Mogą rozsadzać szczeliny między kostkami. W efekcie powierzchnia staje się nierówna. Zdarza się, że pojedyncze kostki obluzowują się i pękają.
Zaniedbana kostka to także miejsce doskonałe na mrowiska. Mrówki wynoszą piasek, którym wypełnione są szpary pomiędzy kostkami. Duże gniazda mogą powodować zapadanie się lub pękanie nawet dużych płyt tarasowych.
Walka z mchem i chwastami jest trudna. Na zaatakowane obszary można stosować metody domowe, np. roztwory octu lub środki chemiczne np. RINAL Antialg to znakomity środek usuwający uporczywe zielone naloty, mchy oraz porosty z powierzchni mineralnych. Produkt do stosowania na większość materiałów takich jak: kostki brukowe, piaskowce, granity, marmury, trawertyny i inne kamienie, ceramika i klinkiery.
Skutecznym sposobem jest też ręcznie wyrywanie chwastów i wycinanie mchu. Wymaga jednak sporej wprawy przy usuwaniu rośliny z korzeniami i sprawności fizycznej, pozwalającej na pracę w parterze. Dobrym rozwiązaniem może okazać się tu użycie specjalnej wypalarki. To rozwiązanie jest korzystne - zwłaszcza dla posiadaczy np. dużych podjazdów.
Dobry nawyk
Czyszczenie kostki, tak jak koszenie trawy musi wejść w nawyk. Warto je sobie zaplanować w kalendarzu prac w ogrodzie. Najlepiej takie czyszczenie wykonać dwa razy – późną wiosną, aby nie było już przymrozków oraz na koniec jesieni, kiedy opadną już wszystkie liście.
Na stan kostki ma także wpływ sposób użytkowania np. parkowanie samochodów i grilowanie. Walka z tłustymi plamami na betonowej kostce może okazać się trudna. Trzeba wtedy sięgnąć po specjalistyczną chemię, np. RINAL Oil Remover. To środek usuwający plamy po oleju i innych tłustych substancjach. Szczególnie polecany do zmywania wycieków oleju z kostki brukowej zarówno betonowej jak i granitowej.
Aby kostka wyglądała dobrze, trzeba zadbać o regularne zamiatanie zamiatanie i usuwanie zabrudzeń. Przydatne okazują się tu wszelkiego rodzaju myjki ciśnieniowe, przystosowane do tego rodzaju podłoża oraz dmuchawy. Warto też zaopatrzyć się w dobrej jakości chemię, która da efekt, a nie zaszkodzi materiałom, z których wykonana jest kostka. Dbanie może być czasochłonne i przy braku czasu, mogą być konieczne inne rozwiązanie.
Działaj prewencyjnie
Jeżeli nie możesz poświęcić pielęgnacji kostki potrzebnego czasu przydatny może okazać się impregnat do kostki, który pozwoli ochronić ją przed uciążliwymi plamami oraz wpłynie korzystnie na jej wygląd. Kostka zachowa pierwotny kolor i nie będzie tak szybko blaknąć. Dodatkowo impregnat wpływa na odprowadzenie opadów i zabezpiecza powierzchnię przed wnikaniem wody. Doskonale zabezpiecza przed korozją betonu, jak również zasiedlaniem pleśni i grzybów.
Szukaj produktów wysokiej jakości do impregnowania oraz renowacji nawierzchni brukowanych np. w specjalistycznym sklepie internetowym zafuguj.pl.
Pomyśl również o fugowaniu kostki.