Giganty Mocy są ostatnim etapem I części rewitalizacji centrum Bełchatowa. - W latach 70. i 80., kiedy Bełchatów przeżywał okres gwałtownego rozwoju, rozrastały się bełchatowskie osiedla, budowano infrastrukturę socjalną niezbędną dla zaspokojenia potrzeb licznie napływających nowych mieszkańców. Zapomniano wtedy nieco o centrum miasta. Było ono nieadekwatne do wielkości Bełchatowa, dlatego samorząd miasta zaczął myśleć o porządkowaniu przestrzeni publicznej i o wprowadzeniu do centrum oferty handlowej oraz kulturalnej, które przystoi miastu tej wielkości. Chcieliśmy stworzyć w centrum miasta miejsce, w którym bełchatowianie będą spędzać swój wolny czas. Tworząc program rewitalizacji i plany rozwojowe Bełchatowa, wpadliśmy na pomysł wybudowania obiektu, z którym bełchatowianie będą się utożsamiali, tj. właśnie PGE Gigantów Mocy – wyjaśnia wicedyrektor bełchatowskiego MCK-u, powołana niedawno do zarządzania tym nowoczesnym obiektem, Małgorzata Stanasiuk-Mordalska.
W Gigantach Mocy zobaczymy…
W PGE Gigantach Mocy będzie można zobaczyć ekspozycje poświęcone różnorodnym tematom, m.in. jak w Bełchatowie produkowany jest prąd z węgla brunatnego; będzie również wystawa edukacyjna, gdzie w ciekawy, interaktywno-multimedialny sposób przybliżony zostanie proces powstawania węgla brunatnego, czy przetwarzania go w energię elektryczną. Ponadto, w obiekcie znajdzie się sala teatralna, z widownią mieszczącą 500 osób. Będzie także zaplecze dla Amatorskiego Ruchu Artystycznego, czyli pracownie muzyczne, plastycznie, gdzie zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli będą mogli uczestniczyć w zajęciach artystycznych.
Poszukiwani pracownicy
- Szukamy pracowników dwojakiego rodzaju, z jednej strony są to osoby, które będą zajmować się ekspozycją PGE Giganty Mocy, ale z drugiej - będą to pracownicy techniczni. W najbliższym czasie ogłoszone zostaną zasady naboru i tam zostaną wymienione wymagania, jakie będą stawiane przed tymi pracownikami. Mamy zamiar zatrudnić 5 osób do obsługi ekspozycji. Trzy miejsca przeznaczone będą dla przewodników-animatorów oraz jedno dla pracownika, który będzie rozwijał działalność edukacyjną ekspozycji. Potrzebny będzie także specjalista do rozwoju ekspozycji, czyli osoba z przygotowaniem naukowym zbliżonym tematycznie do zagadnień poruszanych przez ekspozycję - mówiła Małgorzata Stanasiuk-Mordalska.
- Nasza ekspozycja dzieli się na dwa tematy: jeden – to nauki przyrodnicze: geologia, geografia, paleontologia, a drugi – techniczny: poświęcony będzie wydobywaniu węgla i produkcji energii elektrycznej. Liczymy, że wśród tych osób znajdą się takie, które będą miały wykształcenie w tych dziedzinach – dodaje.
Prócz wspominanych pracowników merytoryczno-technicznych, za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy, pracę w nowym obiekcie znajdzie: kasjer, ochroniarz, szatniarz, woźny.
Ewelina Młynarczyk