Fundusze Europejskie dla każdego

Łódzkie Czwartek, 10 października 20240
- Czytanie aktów urzędowych powinno być przedmiotem obowiązkowym w szkole średniej – przekonywał prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, na seminarium zachęcającym do sięgania po fundusze europejskie i kierowanie ich do wszystkich grup społecznych. - Otwierajmy się na ludzi, którzy chcą nam pomóc – dodawał podczas wykładu motywacyjnego Jan Mela, podróżnik odkrywający świat mimo swojej niepełnosprawności.

Ładuję galerię...

Seminarium zatytułowane „Równo i różnie. Fundusze Europejskie dla każdego” zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego z myślą o wszystkich, którzy pozyskują lub mogą pozyskać środki europejskie na pokonywanie wszelkiego rodzaju barier.

- Ponad 20 lat współtworzymy Unię Europejską, a wciąż musimy zachęcać do korzystania z funduszy europejskich, uczyć sięgania po nie oraz ułatwiać ten proces. Pojawiają się pytania: czy tak bardzo przesiąknęliśmy unijną biurokracją, że stajemy się coraz bardziej niedostępni dla tych, którzy z funduszy mogliby skorzystać, czy może jesteśmy coraz bardziej świadomi, że nie każdemu jest równie łatwo skorzystać z dotacji unijnych? Pewnie trochę jedno i drugie – mówił podczas otwarcia seminarium wicemarszałek Piotr Wojtysiak, odpowiedzialny za fundusze unijne.

Odpowiedzi na oba pytania próbowali udzielić uczestnicy forum, wśród których oprócz motywatorów i językoznawcy byli eksperci od środków unijnych, praktycy pozyskujący fundusze, a także przedstawiciele Komisji Europejskiej i instytucji realizujących programy mające na celu usuwanie barier społecznych. Wykłady i panele dyskusyjne poruszyły tematykę równości płci, włączenia do życia publicznego osób z niepełnosprawnościami czy walki z dyskryminacją ze względu na wiek.

 

Prof. Bralczyk zachęcał przy tym do zaakceptowania swojego wieku. - Wolę być stary niż wykluczony z powody wieku – żartował odnosząc się do nomenklatury łagodzącej określenia niektórych grupo społecznych. – Język, którym się posługujemy, powinien być przede wszystkim zrozumiały. Odbiorca powinien rozumieć tekst do niego kierowany.

 

Wicemarszałek Piotr Wojtysiak podkreślał, że fundusze unijne muszą być łatwiej osiągalne, ale też realizowane z ich wykorzystaniem projekty powinny angażować do uczestnictwa w życiu wszystkie grupy społeczne. Przy okazji przypomniał o trwającym konkursie na dofinansowanie unijne mającym na celu „Wzmocnienie równości płci”. Nabór ofert trwa do końca października.

– Oczekujemy na projekty mające na celu wzmocnienie równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, zapewnienia większej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, przełamywania stereotypów związanych z płcią oraz zapobiegania dyskryminacji na rynku pracy – mówił wicemarszałek. – Na konkurs przeznaczyliśmy 15,5 mln zł.

Kończy się też nabór na „Działania antydyskryminacyjne”, w którym do zagospodarowania jest 9 mln zł.

 


Zainteresował temat?

0

3


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat