Opinia Trybunału Sprawiedliwości
Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiedział się po stronie posiadaczy kredytów frankowych. Jego zdaniem banki nie mają żadnego prawa domagać się od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Co więcej uznał, że takie wynagrodzenie może się należeć frankowiczom.
Generalnie rzecz ujmując, jeśli wyrok TSUE będzie zbieżny z opinią rzecznika, to kredytobiorcom otworzą się drzwi do darmowego kredytu. Oczywiście nic tu nie wydarzy się automatycznie i frankowicze muszą walczyć o swoje na drodze sądowej.
Wybór kancelarii frankowej
Wielu frankowiczów zwlekało z decyzją o pozwaniu banku i czekało co w temacie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału powie TSUE. Póki co została wydana tylko opinia, ale jak pokazuje historia bardzo rzadko zdarza się sytuacja, w której wyrok Trybunału jest inny, niż opinia jego rzecznika.
Dlatego też wcale nie dziwi sytuacja, w której frankowicze wręcz masowo poszukują kancelarii, która podejmie się prowadzenia sprawy przeciwko bankowi. Hitem ostatnio w sieci jest porównywarka kancelarii frankowych i kalkulator frankowicza Frankomat.com.pl. Aplikacja po wypełnieniu kilku danych wskazuje kancelarie, które mogą się podjąć prowadzenia danej sprawy. Wystarczy podać takie informacje jak: nazwa banku, kwota kredytu, ilość rat, czy data zawarcia umowy o kredyt.
Wynagrodzenie kancelarii frankowej
Osoby, które skorzystają z porównywarki kancelarii frankowych uzyskają również informacje, ile biorą kancelarie. Jeśli chodzi o kredyty frankowe wynagrodzenie kancelarii jest różne. Nie mniej jednak najczęściej można się spotkać z systemem wynagrodzenia zwanym success fee. Inaczej mówiąc, jest to rozliczenie w zależności od uzyskanego wyniku. Z góry ustalany jest procent od np. wygranej.
[video]
Kancelarie frankowe niekiedy pobierają tzw. opłatę wstępną, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Choć i zdarzają się również takie kancelarie, które zdecydowały się nie pobierać w ogóle takiej opłaty. Sporo rzadziej kancelarie przewidują naliczenie innych, dodatkowych opłat. Co istotne, przed zawarciem umowy z kancelarią warto dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Szczególnie z tą częścią umowy, która dotyczy kwestii wynagrodzenia kancelarii.