Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, zatrudniającego emeryta lub rencistę. Osoby opłacające składki same za siebie (np. prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Zaświadczenie należy dostarczyć do oddziału ZUS, z którego wypłacana jest emerytura lub renta.
Dokumenty muszą złożyć osoby, które jeszcze nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, pobierają wcześniejszą emeryturę bądź rentę i pracowały w 2019 roku. Nie ma znaczenia, czy była to umowa o pracę czy umowa zlecenia, czy prowadzenie własnej firmy. Informacja o przychodach potrzebna jest pracownikom ZUS do rozliczenia wypłacanego świadczenia.
Zgodnie z przepisami Ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zmniejszeniu podlega emerytura lub renta, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górną kwotę graniczną, tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia.
Jeśli świadczeniobiorca nie złoży oświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego w 2019 r. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie się postępowanie wyjaśniające. Im szybciej doręczycie takie zaświadczenie tym szybciej ZUS dokona rozliczenia.
Dokumentów nie muszą składać emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a także osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz renty rodzinne przysługujące po osobach uprawnionych do tych świadczeń.