W Internecie działa aktualnie kilka stron umożliwiające konsultacje z lekarzem i wygenerowanie e-recepty. Jedną z nich jest https://e-recepta.net/recepta. Strony takie cieszą się coraz większym zaufaniem Polaków, ponieważ bardzo ułatwiają cały proces zdobywania potrzebnych lekarstw.
Czy E-recepty mogą zawierać błędy?
Takie recepty też są wystawiane przez człowieka, więc oczywiste, że błędy mogą się zdarzać, jednak są one wyjątkowo rzadkie. Recepty elektroniczne nie wymagają pisania niczego ręcznie, co w pewnym sensie minimalizuje szanse na pomyłkę podczas odczytywania recepty przez farmaceutę podczas wydawania przepisanego leku.
Czy takie rozwiązanie nie będzie sprawiało trudności dla osób starszych?
Nie. Używanie elektronicznej recepty jest bardzo proste i nie będzie wymagało znajomości elektroniki na wysokim poziomie. W razie wszelkich problemów zarówno personel medyczny jak i sami farmaceuci w aptekach służą swoją pomocą, by emeryci także mogli cieszyć się prosty dostępem do niezbędnych leków. Użycie recepty jest możliwe nawet bez dostępu do Internetu poza domem. Wystarczy wykonać zrzut ekranu kodu kresowego na recepcie, żeby sprzedawcy mogli go zeskanować już w punkcie sprzedaży. Wielu seniorów z roku na rok decyduje się wypróbować elektroniczne recepty i zostaje przy nich na dłużej, ponieważ nawet dla pokolenia które miało mniej styczności z nową technologią jest to komfortowe rozwiązanie.
Jak szybko Przepisywana jest taka recepta?
Zwykle bardzo szybko. W większości przypadków do maksymalnie kilkunastu minut po zakończeniu wizyty recepta powinna być możliwa do zrealizowania. Jest to bardzo komfortowe dla pacjentów, ponieważ już chwile po zakończeniu rozmowy z lekarzem są w stanie zdobyć pożądany produkt. System działa bardzo sprawnie, bez większych awarii, dzięki czemu w praktyce nie zdarzają się opóźnienia lub zacięcia.
Czy elektroniczne recepty są bezpieczne?
Tak, cały system E-recept jest chroniony przez najnowsze zabezpieczenia, które uniemożliwiają zarówno wszelkie próby włamania jak i wycieku danych pacjentów. W pewnym sensie elektroniczne recepty są nawet bezpieczniejszym wyjściem od zwykłych, ponieważ nie ma zagrożenia zgubienia ich jak standardowej, papierowej recepty. Wszelkie dane pacjentów są kodowane i nie mają do nich dostępu żadne osoby trzecie, dzięki czemu świadomość o zawartości recepty jest znana tylko przez pacjenta, lekarza i farmaceutów wydających lek. Może to być dodatkowa zaleta w przypadku osób, które ze swoimi przypadłościami są bardziej skryte i bardzo cenią sobie poufność i dyskrecje.
Możliwość tele-porady - następny atut elektronicznych recept
Kontakt ze specjalistą oddalonym o wiele kilometrów nie musi już dłużej być utrudnienie, które zajmuje cały dzień. Dzięki tele-poradom, na które czas oczekiwania jest zwykle krótszy niż na zwykłe wizyty, rozmowa ze specjalistą może się odbyć bez wychodzenia z domu. Jest to bardzo praktyczne nie tylko ze względu na zaoszczędzony czas. Zamiast czekać na wizytę w poczekalni zatłoczonej przychodni, czekać na receptę można w zaciszu swojego domu. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku ciężkich objawów lub skomplikowanej sytuacji niezbędna może być tradycyjna wizyta i kontakt z lekarzem tak, by ten mógł jak najlepiej zbadać stan pacjenta w celu uniknięcia błędnych diagnoz. Często do rozpoznania niektórych chorób konieczna jest obecność pacjenta fizycznie w gabinecie, tele- porady są skierowane do łagodniejszych przypadków, w których wystarczy telefoniczna rozmowa z lekarzem specjalistą.