Co po węglu w Bełchatowie? Posłowie powołali specjalny zespół

Bełchatów Wtorek, 18 lutego 202036
Co stanie się z Bełchatowem i okolicami po tym jak skończą się złoża węgla? Tą sprawą zajęli się niedawno członkowie parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju i Przekształceń Regionu Bełchatowskiego.
PGEPGE

Według aktualnych prognoz złoża węgla skończą się w odkrywce Bełchatów za niecałe 20 lat i o ile ewentualne powstanie odkrywki Złoczew przedłuży funkcjonowanie bełchatowskiej elektrowni, to dla miasta i powiatu bełchatowskiego to rozwiązanie nie otwiera żadnych perspektyw, bo podatki wpłyną do budżetu powiatu sieradzkiego – wyjaśnia Grzegorz Lorek, przewodniczący zespołu. Ponadto ekolodzy alarmują, że powstanie nowej odkrywki może doprowadzić do katastrofy ekologicznej przez obniżenie poziomu wód gruntowych na obszarze nawet 800 km kwadratowych, a trzeba pamiętać, że i bez tej inwestycji nasz region jest w fatalnej sytuacji hydrologicznej, a za kilkanaście lat może zamienić się w pustynię.

 
Członkowie Zespołu odbyli pierwsze wyjazdowe posiedzenie 31 stycznia właśnie w Bełchatowie. Zapowiedzieli stworzenie platformy do współpracy dla wszystkich, którym lezy na sercu dobro regionu i przygotowanie całościowej koncepcji jego transformacji. Głównym celem będzie pozyskanie funduszy unijnych, które można będzie wykorzystać na stworzenie nowych miejsc pracy. Oprócz tego chcą również działać na arenie krajowej - tu pierwszym krokiem będzie skierowanie pisma do premiera Mateusza Morawieckiego oraz stworzenie specjalnych regulacji prawnych dotyczących restrukturyzacji kopalni węgla brunatnego, bo aktualnie w polskim prawie istnieją tylko przepisy dla kopalni węgla kamiennego. Posłowie zapowiadają także, że będą starali się o sprowadzenie do Bełchatowa zakładu pracy, który mógłby być „zamiennikiem” dla kopalni – w tym celu chcieliby tematem zainteresować Jarosława Kaczyńskiego.

 
W skład zespołu wchodzi aktualnie sześciu posłów: Grzegorz Lorek, Grzegorz Wojciechowski, Marek Matuszewski, Piotr Polak, Krzysztof Kozik (wszyscy PIS) oraz Anita Sowińska (Lewica), podkreślają jednak że spotkania są otwarte i może w nich uczestniczyć każdy, kto chce ratować bełchatowską gospodarkę.


Zainteresował temat?

10

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (36)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

apb ~apb (Gość)18.02.2020 13:52

Mając wiedzę o wielkości zasobów, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku próbowaliśmy podejmować tę problematykę ale wówczas nikt nie chciał o tym słuchać.

70


gość ~gość (Gość)18.02.2020 13:42

To niech wolniej wydobywają to starczy na 40lat.Myślenie nie boli.

60


gość ~gość (Gość)18.02.2020 11:15

Zrobić zalew piękny lub jezioro będzie więcej u nas wczasowiczów

120


asdasdasd ~asdasdasd (Gość)18.02.2020 12:31

Kolejny zespół i kolejne stołki.

80


obs. ~obs. (Gość)18.02.2020 11:17

A czyja to do diabła wina ,że miasto Bełchatów przez 30 lat od upadku tzw. komuny nie potrafiło ścignąć przedsiębiorców ,którzy by to miasto i powiat pociągnęli po wygaszeniu odkrywki kleszczowskiej. Teraz podnosi się larum. Dobrze było jak było. Zarabiało się w kopalni, elektrowni pieniądze się wydawało w Bełchatowie. I zostało tak do dziś. Zresztą żadne narady i spotkania posłów i tak niczego nie wniosą. Sam rząd nie potrafi się określić jasno czego chce. A bez jasnej wizji funkcjonowania polskiej energetyki na kilka dekad naprzód zespoły parlamentarne mogą radzić.
PS. Czy w tym kraju o wszystko się trzeba pytać Kaczyńskiego? Gość starawy już jest.

170


Jan Kowalski ~Jan Kowalski (Gość)18.02.2020 11:06

Fajny temat przedwyborczy ale za 20 lat

40


gość ~gość (Gość)18.02.2020 10:53

Podrożeją płyty karton gips

110


gość ~gość (Gość)18.02.2020 10:48

Węgiel się skończy, a związki zawodowe zostaną.

220


gość ~gość (Gość)18.02.2020 10:16

Co  po węglu w Bełchatowie? Jak to co. Odszkodowania dla miast i gmin za zanieczyszczenia I brak wody. Innej możliwości nie ma. Bełchatów przez dziesiątki lat korzystał to teraz trzeba wystawic rachunek. Proste.

151


snoop drągi drong ~snoop drągi drong (Gość)18.02.2020 10:14

"Co stanie się z Bełchatowem i okolicami po tym jak skończą się złoża węgla?" - Środowisko zacznie się odradzać, woda w studniach się zacznie znowu pojawiać i miejmy nadzieje, że procesy pustynnienia zaczną chociaż hamować poza tym leśne dziadki ze związków zawodowych stracą pracę choć jak wynika z tego artykułu już kombinują żeby jednak nadal zyło im się dobrze.

160


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat