„Cesarz” zamiast „W pustyni i w puszczy”?

Strefa FMKraj Wtorek, 16 marca 202124
Czy powinniśmy zmienić lektury szkolne? Na to pytanie odpowiadali słuchacze wtorkowego magazynu Magiel na antenie Radia Strefa FM Piotrków.
zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Poseł Lewicy Maciej Gdula stwierdził, że z listy lektur szkolnych powinna zniknąć powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. - Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura - powiedział PAP. Jak podkreślił, to jest lektura przesycona rasizmem. Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi np. użycie słowa „Murzyn”, ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych. Ta książka po prostu szkodzi, bo wdraża takie odruchy negatywne, czy pełne uprzedzeń wobec osób czarnych, a w polskich szkołach są czarne dzieci – dodał w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

Tymczasem Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki w rozmowie z Radiem Strefa FM Piotrków powiedział, że zarzuty, które przedstawia prof. Gdula jako przedstawiciel tej rewolucyjnej lewicy nie są wymierzone w Henryka Sienkiewicza, jako twórcy rasistowskiej powieści „W pustyni i w puszczy”, tylko w Henryka Sienkiewicza, który przedstawia dwie sylwetki odwołujące się do kontrkulturowej rewolucji, którą w tej chwili lewica uskutecznia. I dodał:  - To są elementy naszej kultury, można oczywiście do tego robić przypisy, tłumaczyć. Próba  falsyfikacji historii, cenzurowania literatury jest rzeczą haniebną. Obserwujemy taką wtórną cenzurę, to jest objaw totalitarnych symptomów, które występują w świecie zachodu. Wprowadza się terror poprawności politycznej. To jest przerażające.

 

Zdaniem wiceministra Henryk Sienkiewicz z wielką empatią, życzliwością pokazywał ludy tubylcze północnej i środkowej Afryki, pokazywał swoiste starcie cywilizacji, negatywne strony kolonializmu brytyjskiego, ale i pozytywy miejscowej ludności.

 

Z kolei Krzysztof Skiba z zespołu BIG CYC, rozmówca prowadzących Magazyn Magiel proponuje całkowitą zmianę listy lektur.  - Powinniśmy zastosować nie kryterium poprawności politycznej, ale kryterium nudy. Chodzi nie tylko o Sienkiewicza. Od dawna mówi się o tym, że kanon lektur szkolnych powinno się zmienić. Dzieciarnia potwornie się męczy czytając te nowelki Bolesława Prusa, te nudne powieści Stefana Żeromskiego. To jest pisane archaicznym językiem, a tematyka to dla nich zupełnie niezrozumiała rzecz. Można to zmienić na współczesnych pisarzy np. na Olgę Tokarczuk. Powieści Sienkiewicza natomiast zamieniłbym na powieści Ryszarda Kapuścińskiego np. „Cesarz” czy „Heban”. 

 

Magazynu Magiel można słuchać na antenie Radia Strefa FM Piotrków od poniedziałku do piątku od 7:30 do 10:00.

 


Zainteresował temat?

6

7


Zobacz również

Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gloria ~Gloria (Gość)16.03.2021 20:58

Czytałam "Cesarza" i "Heban". Nie zauważyłam, aby Ryszard Kapuściński miał jakiekolwiek złudzenia co do mentalności czarnoskórych mieszkańców Afryki. Pokazywał ich życie, ich motywacje, cele, pragnienia, potrzeby i komentował je bez ogródek. I zapewniam, że nie są to wypowiedzi dla Afrykańczyków zbyt pochlebne.

60


Synek ~Synek (Gość)17.03.2021 16:57

Chcą szambo zwane New Age wprowadzić do szkół o ile już nie wprowadzili

22


his. ~his. (Gość)16.03.2021 17:55

Jest taki film z bodajże początku lat 60-tych. Tytuł "Cafe pod Minogą" .Komedia świetna ,moja ulubiona. Dialogi Wiecha. Ale kto z młodych wie kto Wiech. Jedna z początkowych scen jak żona właściciela knajpy na widok nowego gościa krzyczy ...murzyn i upuszcza naczynia. Ale wisinką na torcie to przeprosiny właściciela knajpy ,że nie przygotował przekąski dla "dzikiego ludzia" ....polecam. Ale zgodnie z nowymi obostrzeniami już po filmie. Uchował się biedaczek 60 lat z hakiem.....

151


najlepiej ~najlepiej (Gość)17.03.2021 11:22

Wymazać historię i będzie spokój.

04


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)16.03.2021 21:50

Jak słuchałam Nikodem Dyzma w Piotrkowie to pierwsze co to pomyślałam, że losy bohatera będą opierać się o pana prezydenta miasta - jednak nawet Nikodem nie może się równać z tak równym gościem ...

60


Kazik ~Kazik (Gość)16.03.2021 20:55

Ten rząd zakłamuje historię chce wyrwać ze społeczeństwa ducha patriotyzmu . Kto będzie wzorem dla młodzieży bo chyba nie Tokarczuk i na to zgody nie ma

76


Quidam ~Quidam (Gość)16.03.2021 20:21

Przepraszam za użycie wulgaryzmu, ale inaczej się nie da: czy takich Gduli, a także takich, którzy słuchają takich "autorytetow" jak Skiba to już całkiem po...o? Poziom sięga mułu.

152


edek ~edek (Gość)16.03.2021 12:26

Skiba, jak zwykle dobrze prawi. Lektury szkolne nie idą z duchem czasu, są ciężkie w przyswajaniu, ponure i nudne jak flaki z olejem. Ale mając na uwadze pomysły obecnego ministra edukacji obawiam się, że może być jeszcze gorzej, bo to wszystko ma zostać jeszcze "wzbogacone" pozycjami o charakterze religijnym i wtedy trzeba będzie dziecku w domu podsuwać wartościowe lektury do czytania.

918


wielebny wieloryb ~wielebny wieloryb (Gość)16.03.2021 18:13

Cytuję:
Poseł Lewicy Maciej Gdula stwierdził, że z listy lektur szkolnych powinna zniknąć powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. - Ja tej książki długo nie czytałem, czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą, a teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura - powiedział PAP. Jak podkreślił, to jest lektura przesycona rasizmem. Jest w niej nie tylko rasistowski język, język, który dzisiaj razi np. użycie słowa „Murzyn”, ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych. Ta książka po prostu szkodzi, bo wdraża takie odruchy negatywne, czy pełne uprzedzeń wobec osób czarnych, a w polskich szkołach są czarne dzieci – dodał w rozmowie z Polską Agencją Prasową.


Dawniej, gdy ktoś wygadywał publicznie takie gdulizmy, to przyjeżdżała karetka i dwóch rosłych sanitariuszy pakowało delikwenta w kaftan bezpieczeństwa i wywoziło do szpitala bez klamek. Dziś takie głosy traktuje się jako równoprawne w dyskusji. Jeśli ktoś taki w dodatku legitymuje się habilitacją, to wcale nie przydaje to wagi opinii, a jest to jedynie dowód spadku poziomu nauki w Polsce.
Do (pustej) głowy pana Gduli zapewne nie dotarło, że Sienkiewicz osadził swoją opowieść w REALIACH HISTORYCZNYCH. W tamtych czasach Murzyni w Afryce byli na etapie lepienia chatek z krowich placków i przykrywania ich liśćmi. Wówczas biały człowiek to był w Afryce ktoś, nie tak jak dziś. Biały wówczas wzbudzał respekt i szacunek. Biali budowali tam wówczas infrastrukturę, dzięki temu dziś w Afryce są drogi, lotniska, kolej, i miasta z wieżowcami, prądem i kanalizacją. Ot, taki uboczny efekt kolonizacji Afryki, tak dziś przez lewactwo potępianej. Dzięki temu dziś Murzyni mogą bawić się srajfonami i studiować na europejskich uczelniach (albo prowadzić pasożytniczy tryb życia na socjalu).
Ale pan Gdula może o tym wszystkim nie wiedzieć, bo zapewne chodził do innych szkół, niż ja. Mniemam, że były to jakieś specjalne szkoły, gdzie uczyli czegoś innego.
Nie można pisać historii na nowo kierując się chorą lewacką ideologią!

211


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga16.03.2021 13:12

Poziom kretynizmy w społeczeństwie osiąga krytyczne wartości.
Ktoś tu powołuję się na zdanie jakiego Skiby , pajaca , który udaję artystę. Jaki fakultet ukończył Skiba , co to jest za autorytet naukowy. Naukę na poziome liceum powinno się zacząć od filozofii starożytnej.

182


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat