Do 23 października, w całym kraju, złożono 337,5 tys. wniosków. Niemal połowa z nich, czyli 162,5 tys. wniosków, dotyczyła świadczenia Aktywnie w żłobku; 91 tys. wniosków – świadczenia Aktywni rodzice w pracy i 84 tys. wniosków – świadczenia Aktywnie w domu.
Podobnie w województwie łódzkim, największym zainteresowaniem cieszyły się wnioski dotyczące świadczenia Aktywnie w żłobku – złożono 9,3 tys. takich wniosków ; Aktywni rodzice w pracy – 6,3 tys. wniosków i Aktywnie w domu – 5,2 tys. wniosków. W sumie w całym województwie złożono ponad 20,7 tys. wniosków z programu Aktywny Rodzic.
Rodzic może złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wyłącznie przez internet. Ma do wyboru jeden z czterech kanałów wnioskowania. Są to: platforma PUE - eZUS, aplikacja mobilna mZUS, bankowość elektroniczna i portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W ramach programu rodzice mogą w danym miesiącu na dane dziecko korzystać tylko z jednego świadczenia, jednak w trakcie jego obowiązywania mogą wielokrotnie zmieniać rodzaj wsparcia.
Warto dodać, że rodzice, którzy chcieliby od października br. skorzystać ze świadczeń takich jak Aktywni rodzice w pracy, czy Aktywnie w domu, czas na złożenie wniosku mają do końca miesiąca. Złożenie wniosku, o któreś z tych świadczeń w listopadzie, będzie skutkowało rozpatrywaniem uprawnień do świadczenia od listopada, czyli od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.
O świadczenie Aktywnie w żłobku, możemy wnioskować w ciągu 2 miesięcy od kiedy dziecko zaczęło uczęszczać do placówki. W okresie przejściowym wniosek można złożyć w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie ustawy, czyli od 1 października.
Pierwsze świadczenia z programu Aktywny Rodzic będą wypłacane na przełomie listopada i grudnia. Świadczenia będzie przyznawał i wypłacał ZUS, który 24 października 2024 r. obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powołany mocą rozporządzenia prezydenta Ignacego Mościckiego 24 października 1934 r. Od początku swojego istnienia Zakład był uznawany za jedną z najnowocześniejszych instytucji ubezpieczeniowych na świecie. Dziś ZUS również jest instytucją docenianą na arenie międzynarodowej. W XXI wieku ZUS stał się liderem w administracji publicznej w dziedzinie wprowadzania e-usług takich jak e-Składka, e-ZLA czy e-akta. W coraz większym zakresie wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, które wraz z cyfryzacją i automatyzacją pozwalają na sprawną, kompleksową i profesjonalną obsługę nowych zadań Zakładu związanych z obsługą świadczeń dla rodzin.