W niedzielę, 6 listopada, zakończył się w Piotrkowie VI Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru”. W imprezie trwającej trzy dni wzięło udział 80 uczestników z całej Polski. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury i Ośrodka Edukacji Artystycznej MOK w dziesięciu spektaklach zaprezentowało się 5 amatorskich młodzieżowych zespołów teatralnych i 5 amatorskich zespołów teatralnych osób dorosłych. Jury, w składzie którego znaleźli się uznani i cenieni aktorzy i animatorzy – Adam Woronowicz, Maciej Łagodziński oraz Przemek Buksiński – przyznało następujące nagrody i wyróżnienia – w kategorii zespołów młodzieżowych I nagrodę zdobyły: Teatr „Otczapy” z Wrzesińskiego Ośrodka Kultury za spektakl pt. „Nieporuszenie” oraz Teatr „Z jednej gliny z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu za spektakl pt. „Kitty”. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały Teatr „Rondo” ze Słupskiego Ośrodka Kultury za spektakl pt. „Dobra dziewczyna zeszła na złą drogę” oraz Pracownia Teatralna Pałacu Młodzieży w Katowicach za spektakl pt. „Źródło życia”. Wyróżnieniem aktorskim natomiast nagrodzono Macieja Kokota z Teatru „Tof” z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej za rolę w spektaklu „Szczurzy syn – czyli jeden akt o nienawiści”. Z kolei w kategorii teatrów dorosłych I nagrodę zdobył Teatr „Bat – Scena Dorosłych” z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie za spektakl pt. „Dlaczego dorośli nie mogą latać…”, II nagrodę otrzymał Teatr „Formalina” z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu za spektakl pt. „Planeta B”. Wyróżnienie „powędrowało” do Teatru „T-3” Okręgu Podlaskiego Polskiego Związku Niewidomych w Białymstoku za spektakl pt. „Kolektyw Dudka”. Dodatkowo jury przyznało wyróżnienie instruktorskie, które otrzymała Aneta Ćwieluch z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu oraz wyróżnienia honorowe – ich laureatami zostały Teatr „Hybrydowy” z Suwalskiego Ośrodka Kultury za zbiorową kreację aktorską w spektaklu pt. „Zimny bufet” oraz Teatr „Ważne słowa” z Warszawy za świadome bycie na scenie w spektaklu pt. „Wykład profesor Marcjanny Niedzieli”.
– Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie wiele momentów podczas tego festiwalu – mówił po ogłoszeniu werdyktu jury Adam Woronowicz, ceniony i uznany aktor, wykładowca w Łódzkiej Filmówce. – Bardzo się cieszę, że mogłem tutaj być. Starałem się w każdej rzeczy zobaczyć coś – być jak najbardziej szeroko otwartym, dostrzec, jak myślą młodzi ludzie i ich instruktorzy. To dobrze prognozuje na przyszłość. Aktor przyznał również, że nie dzieli aktorów na tych zawodowych i amatorów: – Ta granica w pewnym momencie zaciera się i jeżeli jest coś, co widza chwyta, to ona zaciera się na tyle, że to już przestaje być aktor amator, a staje się po prostu aktorem. I to, co się tworzy na scenie jest prawdziwym teatrem. Tutaj takich momentów było bardzo wiele, dlatego w takich momentach nie ma podziałów na aktorstwo zawodowe i amatorskie, bo wszyscy jedziemy na tym samym jednym wózku. Jeżeli udaje nam się wzruszyć albo dotknąć widza to o to właśnie chodzi.
Uczestnicy festiwalu zgodnie podkreślali, że do Piotrkowa przyciąga ich nie tylko możliwość zaprezentowania swych umiejętności scenicznych przed profesjonalnym jury czy udział w warsztatach prowadzonych przez zawodowych artystów, ale także wyjątkowa atmosfera, jaka towarzyszy temu wydarzeniu. Mówi Krystyna Korolczuk z Teatru „T-3” z Białegostoku: – Do Piotrkowa przyjechaliśmy już po raz piąty. Tutaj wymieniamy się doświadczeniami, korzystamy ze wskazówek i podglądamy inne teatry. Oprócz tego prowadzone są tu doskonałe warsztaty, które pomagają nam w naszej pracy i odsłaniają tajniki zawodu aktora. Dlatego też, jak już wspomniałam, jesteśmy tu po raz piąty. Jest tu także wspaniała atmosfera i zawsze z wielkim sentymentem wspominamy wyjazdy do Piotrkowa. Słowa naszej rozmówczyni potwierdza inny uczestnik, Konrad Sacharko: – Z każdym rokiem odkrywamy coś innego w tym festiwalu, z każdym rokiem wyjeżdżamy stąd z nowym bagażem doświadczeń i wiedzy, które później możemy przełożyć na nasz warsztat aktorski, wzbogacić go dzięki obserwacji innych uczestników. Naprawdę ten festiwal bardzo dużo nam daje.
– Myślę, że „Trybuna Teatru”, ta tegoroczna, szósta już, w szczególności wyróżnia się spośród innych festiwali, których w Polsce jest dużo, tym że ta integracja pomiędzy młodzieżą i dorosłymi jest taka naturalna, dorośli i młodzież potrafią sobie przekazać wiele ważnych rzeczy. I warsztaty, które prowadzą fenomenalni i aktorzy i animatorzy ruchu są czymś, po co zespoły amatorskie przyjeżdżają do Piotrkowa. Fantastyczne omówienia poszczególnych spektakli, które wczoraj trwały prawie do północy, to jak mówią nam ludzie z Polski, sprawiają, że dowiadują się oni tutaj takich rzeczy, których nigdzie indziej nie dostaną. Dlatego już zapowiadają nam udział w kolejnej edycji festiwalu – mówiła po zakończeniu ostatniego dnia imprezy Elżbieta Łągwa-Szelągowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie.
Organizatorami VI Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Teatrów Młodzieży i Dorosłych „Trybuna Teatru” były: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie dla Artystycznie Uzdolnionych Dzieci „Busola” oraz Stowarzyszenie Rozwoju przez Sztukę „Trakt”. Imprezę dofinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.
Na rozmowy z uczestnikami festiwalu oraz aktorami Adamem Woronowiczem i Maciejem Łagodzińskim zapraszamy do radia Strefa FM.
Tekst i foto: Agawa