W całym kraju na koniec października 2024 roku mieliśmy zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS 788,3 tys. ubezpieczonych z Ukrainy, w tym 51,5 tys. osób w województwie łódzkim. Od końca września ubiegłego roku w Łódzkiem przybyło 1,5 tys. ubezpieczonych z tego kraju.
Drugą najliczniejszą grupą zarówno w kraju jak i w naszym województwie są Białorusini. W całym kraju jest ich ponad 135 tys. , a w Łódzkiem ponad 5,7tys., czyli o ok.250 więcej niż we wrześniu 2023 r.
Trzecią najliczniejszą grupą są Gruzini. W całym kraju niemal 26,9 tys., a w łódzkim 2,2 tys.
Od końca września 2023 r., do końca października br. liczba ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS wzrosła o blisko 79 tys. osób.
W Łódzkiem mamy też wielu ubezpieczonych z innych państw. Na koniec września ubiegłego roku w województwie ubezpieczonych obywateli z Wietnamu było ponad 730 osób, obecnie 780, z Nepalu –555 osób obecnie 961, z Indii było 1,4 tys. osób, a teraz jest 1,6 tys.
Mamy też ubezpieczonych pochodzących z Wybrzeża Kości Słoniowej, Zambii, Togo, Sudanu, Senegalu czy Sierraleone, ale liczba przedstawicieli każdego z tych państw, nie przekracza w Łódzkiem 10 osób.
Nie brakuje też u nas przedstawicieli państw europejskich takich jak np. Włochy ponad 200 osób, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Bułgarii – tu z każdego z tych państw ponad 100 osób.
Na terenie województwa łódzkiego najwięcej ubezpieczonych cudzoziemców podlega pod I Oddział w Łodzi –ponad 42,2 tys., następnie pod II Oddział w Łodzi – ponad 17,7 tys. oraz pod Oddział w Tomaszowie Mazowieckim – ponad 14,2 tys. osób.
Na terenie żadnego z tych oddziałów nadal nie odnotowano ubezpieczonych np. z Andory, Aruby, Brunei, Czadu, Czarnogóry, Grenady, Islandii, Kataru, Madagaskaru czy Panamy.
Cudzoziemcy najczęściej zatrudniani są jako pracownicy. Z tego tytułu w Łódzkiem ubezpieczonych jest 36,8 tys. osób. Swoją własną działalność prowadzi tu 2,6 obcokrajowców. Do najbardziej przedsiębiorczych należą przedstawiciele Ukrainy – ok. 1600 prowadzących działalność, Białorusi – ok.300 przedsiębiorców oraz Armenii – ok. 60 prowadzących działalność. Pozostałe osoby świadczą pracę na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej, lub też mają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Cudzoziemcy pracujący w Polsce i objęci ubezpieczeniem emerytalno-rentowym, odprowadzają składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przez co mają też wpływ na jego stabilną kondycję. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. Warto przypomnieć, że co prawda obcokrajowcy są uprawnieni do świadczeń, ale to jest zaledwie ok. 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.