– Warsztaty jazzowe organizujemy od piątej edycji Love Polish Jazz Festivalu i stanowią one istotną wartość dodaną tego wydarzenia. Od samego początku cieszą się dużym zainteresowaniem, a wielu uczestników wraca do nas na kolejne edycje – mówi Hanna Cierpicka-Trzonek, p.o. dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. – Zarówno dzięki festiwalowi, jak i właśnie warsztatom, coraz więcej osób z Tomaszowa i jego okolic zaczyna interesować się jazzem. To taka nasza mała cegiełka dołożona do edukacji muzycznej mieszkańców miasta i w rozwój lokalnej kultury – dodaje.
Tegoroczne trzydniowe (16–18.09) warsztaty jazzowe zainaugurowało spotkanie w MCK Tkacz, które odbyło się w poniedziałek o godz. 9.30. W jego trakcie rozmawiano o specyfice gatunku muzycznego, jakim jest jazz, jego odmianach, wspominano poprzednie warsztaty oraz przedstawiono tegorocznych prowadzących, którzy dzielić się będą z uczestnikami swoją wiedzą muzyczną i doświadczeniem zdobytym na koncertowych scenach. A są to: Anna Serafińska (warsztaty wokalne), Adam Wendt (instrumenty dęte), Dominik Wania (instrumenty klawiszowe), Cezary Konrad (instrumenty perkusyjne), Tomasz Grabowy (gitara basowa) i Krzysztof „Puma” Piasecki (gitara elektryczna).
– Po raz pierwszy w warsztatach jazzowych organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie brałam udział w tamtym roku. Bardzo mi się podobały, więc postanowiłam przyjść ponownie – mówi Julia Stępień. – Liczę na to, że poza zdobyciem nowych umiejętności nawiążę również nowe znajomości z ludźmi, którzy mają wspólne pasje, z którymi będę sobie mogła pośpiewać i pograć.
Podobnymi refleksjami dzieli się Julian Dobrzyński. – Dzięki tym warsztatom polubiłem jazz i dlatego chętnie po raz drugi się na nie zgłosiłem. Bardzo mi się podobają – wyznaje.
Po raz czwarty w warsztatach uczestniczy Iza Rudzka. – Można powiedzieć, że jestem już weteranką – śmieje się i dodaje: – Każde z nich wniosły w mój rozwój wokalny coś nowego, bo za każdym razem jest inny prowadzący, który zwraca uwagę na inne aspekty pracy z głosem. Jestem bardzo zadowolona.
Dla Piotra Milczarka udział w organizowanych przez MCK warsztatach jazzowych też nie jest nowością. Dzięki nim doskonali umiejętność gry na gitarze basowej.
– Jestem na nich już po raz trzeci. Panuje tu przemiła atmosfera, są wspaniali ludzie, świetny prowadzący zajęcia z gitary basowej Tomek Grabowy i pozostali prowadzący również, możliwość rozwoju muzycznego, który jest dla mnie bardzo ważny, i sposobność zagrania z najlepszymi muzykami w tym kraju – wylicza w odpowiedzi na pytanie, co go skłoniło do ponownego udziału w warsztatach.
Poza zajęciami wokalnymi i instrumentalnymi uczestnicy wraz z wykładowcami wezmą udział w jam session we wtorek, 17 września w Klubie Festiwalowym, w który na ten czas zmieni się Galeria Sztuki Arkady przy ul. Rzeźniczej 4. Wstęp jest wolny, więc organizatorzy zapraszają również wszystkich chętnych miłośników jazzu. Początek o godzinie 19.30.
Warsztaty zakończy w środę, 18 września koncert finałowy w MCK Tkacz w wykonaniu warsztatowiczów i wykładowców, na który wstęp jest również wolny. To o godz. 18. A już o godz. 15 będzie można wziąć udział w paradzie jazzowej, która wyruszy z placu T. Kościuszki i ulicami miasta przejdzie do palcówki MCK na ul. Niebrowskiej 50.
A już w najbliższy piątek w Arenie Lodowej rozpoczną się koncerty festiwalowe, które potrwają do niedzieli. Pierwszego dnia wystąpią Bester Quartet oraz Mietek Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio. W sobotę usłyszeć będzie można Urszulę Dudziak z zespołem i grupę EABS. A niedziela należeć będzie do Motion Trio i Piotra Schmidta, który zagra ze swoim sekstetem z gościnnym udziałem Mino Cinelu.