Obecnie trwa turnus dla młodzieży w wieku 15 – 18 lat. 29 lipca rozpocznie się kolejny, tym razem dla dzieci od 12 do 14 lat.
- Młodych ludzi zgłosić muszą rodzice. Mamy jeszcze wolne miejsca – mówi Beata Bednarek, p.o. kierownika Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi. – Najpierw zapraszamy na kwalifikację do naszego terapeuty i po niej można rozpocząć turnus terapeutyczny.
To nie jest tylko klasyczna terapia.
- Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi nazywane jest Przystanią. Ta nazywa jest symboliczna. Przystań to miejsce, w którym można czuć się bezpiecznie, zatrzymać na chwilę, by odnaleźć drogę. Dzięki odpowiedniej terapii wiele problemów młodych ludzi udaje się rozwiązać. A terapia tutaj przyjmuje bardzo różne formy: jest filmoterapia, muzykoterapia, arteterapia, jogoterapia... Do tego, jak to w wakacje, są też wyjścia na kręgle, jest gra w piłkę – mówił Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Statystyki nie są optymistyczne.
- Co piąty nastolatek ma problemy psychiczne: stany lękowe, depresję, zaburzenia nerwicowe. Dlatego tak ważne jest wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. To wsparcie młodzi ludzie otrzymują m.in. tutaj – mówił Piotr Bors, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Ale pomoc w „Przystani” to nie wszystko. - W tym roku na profilaktykę chorób psychicznych Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczy ponad milion zł – kontynuował wiceprzewodniczący Bors. - Mieszkańcy naszego regionu mogą skorzystać m.in. z porad psychologicznych oraz warsztatów edukacyjno – rozwojowych dla dzieci i młodzieży na temat emocji, stresu, relacji społecznych, konfliktów i sposobów ich rozwiązywania.
lodzkie.pl