Początek maja tradycyjnie związany jest z obchodami święta Konstytucji. W wielu placówkach edukacyjnych kultywowana jest pamięć o tym wydarzeniu. Nie inaczej było w Szkole Podstawowej nr 16 w Piotrkowie.
Takie przedstawienia mają bardzo duże znaczenie dla uczniów w tym wieku, kiedy kształtuje się ich osobowość oraz rozumienie pojęcia przynależności do narodu. Uczniowie znów zaczęli doceniać tradycję. Przypominają sobie, jaka tragedia spotkała Polskę kilka lat po uchwaleniu Konstytucji - mówi Jolanta Dolecińska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 16.
W przedstawieniu słowno-muzycznym wzięło udział wielu uczniów. Przygotowania trwały ponad trzy tygodnie. Podczas inscenizacji zaśpiewali pieśni patriotyczne, recytowali wiersze oraz wcielili się w postaci związane z tym świętem m.in. w króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Obrazowe przedstawienie rozrywania Polski przez trzech monarchów pozwala uaktywnić wyobraźnię uczniów. Obraz i muzyka najbardziej oddziałują na młodego człowieka. Wykorzystanie tych elementów ma ogromne znaczenie w tworzeniu takich przedstawień - dodaje nauczycielka.
Dzięki uprzejmości przedstawicieli Zamku Królewskiego w Piotrkowie udostępniono kopię obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja", który stanowił jeden z elementów scenografii.