Inscenizacje historyczne to element projektu samorządu województwa „Łódzkie Pamięta”. Na polach między Beleniem i Strońskiem rekonstruktorzy stworzyli inscenizację bitwy nad Wartą - jednego z najkrwawszych bojów stoczonych przez Armię Łódź podczas wojny obronnej 1939 roku. Oprócz żołnierzy polskich i niemieckich, a także ludności cywilnej, były: samolot, czołgi, ciężarówki, ciężkie karabiny maszynowe, armaty i moździerze. Odtworzonych zostało kilka epizodów krwawej bitwy, m.in. ucieczka ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, w tym bombardowanie wsi leżącej w pobliżu walk, atak Niemców na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska zakończony wycofaniem się w obliczu przeważających sił wroga.
Całość zakończyła defilada i nocny apel upamiętniający poległych w walce Polaków. Rekonstrukcję obejrzało około 10 tysięcy mieszkańców województwa.
Podobny rozmach, choć inny charakter miała inscenizacja w Łowiczu. Tutaj widzowie obejrzeli walki w centrum miasta w czasie Bitwy nad Bzurą - największego starcia polsko-niemieckiego podczas wrześniowych walk obronnych. Rekonstruktorzy odtworzyli nocny epizod bitwy o miasto. Walki odbyły się w ścisłym centrum, na Starym Rynku.
Obu inscenizacjom towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.