- To rodzaj wirusów, należących do podrodziny Coronavirinae z rodziny Coronaviridae w rzędzie Nidovirales. Wyodrębnia się ich cztery rodzaje: alfa-, beta-, delta- oraz gamma-koronawirusy. Nosicielami poszczególnych gatunków mogą być ssaki lub ptaki – wyjaśniała w radiowym Maglu Emanuela Krawczykowska z piotrkowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Są groźne, bo nie znamy na nie szczepionki, ale nie możemy popadać w panikę: jeśli ktoś ma katar, kaszel, jest osłabiony, ale nie był ostatnio w Chinach i nie miał kontaktu z osobą, która tam przebywała, nie ma się czego obawiać. Tzn. nie jest zakażony tym koronawirusem, ale może być zakażony wirusem grypy, na którą jednak znamy szczepionki. Zresztą polecam dokonywanie szczepień przeciw grypie w okresie jesiennym – to naprawdę daje efekty.
Koronawirus łatwo się przenosi: nie tylko drogą kropelkową, ale także przez spojówkę, czyli po kontakcie np. z ręką osoby zakażonej i potarciu oka. Brzmi groźnie? - Bo to groźny wirus – mówił w Maglu lekarz Leszek Józefacki. – Dlatego tak ważna jest profilaktyka: staranne – przez minimum 30 sekund – mycie rąk mydłem i w ciepłej wodzie, wytarcie ich jednorazowym, papierowym ręcznikiem, wyrzucenie tego ostatniego do kosza i dodatkowo potraktowanie rąk żelem zawierającym alkohol. Jeśli zaś chodzi o maseczki, to one nie są gadżetem, ani zabawką. Poza tym w tej chwili w Polce ich używanie nie jest wskazane, gdyż nie ma u nas wprowadzonego stanu zagrożenia epidemiologicznego. Zatem nie szalejmy ze strachu, tylko dbajmy o siebie. I jeszcze jedna porada: w każdym okresie zwanym grypowym darujmy sobie czułe powitania, całowanie w policzki, ręce itd. To też droga przenoszenia wirusów!
Pewnie wielu z nas zadaje sobie pytanie: skąd koronawirus ncov-2019 w ogóle się wziął? Otóż jedna z najpopularniejszych teorii mówi o... zupie z nietoperza – popularnym w Chinach przysmaku. Dane, choć niewystarczające, wskazują na takie właśnie źródło transmisji wirusa. Szacuje się ponadto, że w wyniku coraz częstszych kontaktów ludzi z przedstawicielami różnych gatunków zwierząt infekcje powodowane koronawirusem nie ustaną.
W Polsce nie zanotowano do tej pory potwierdzonego przypadku wystąpienia koronawirusa ncov-2019.