ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jaka forma nauki języków obcych jest najbardziej korzystna?

Wtorek, 05 lutego 2019
W dzisiejszych czasach dysponujemy różnorodnymi formami nauki języka. Możemy uczyć się samodzielnie, w grupach, w kraju czy za granicą. Możemy podejść do nauki typowo książkowo lub wyruszyć na wyjazd językowy i zdobywać wiedzę bardziej praktyczną. Każda z tych form ma swoje plusy oraz minusy. W tym artykule postaram się krótko omówić każdy ze sposobów nauki, aby łatwiej było Ci dobrać najbardziej odpowiednią formę dla siebie.
Jaka forma nauki języków obcych jest najbardziej korzystna?

Najpopularniejsze formy nauki języka angielskiego


1.Nauka w grupach


Jest to chyba najbardziej popularna metoda nauki języka angielskiego. W tej formie możemy uczyć się między innymi na lekcjach w szkole lub uczęszczając na kurs językowy. Ten sposób nauki ma ogromną ilość zalet. Kieruje nami nauczyciel, który przekazuje wiedzę, wyjaśnia problematyczne zagadnienia i czuwa nad naszymi postępami. Dba o nasze przygotowanie, dostarcza nam coraz to nowych zadań, ćwiczeń oraz różnorodnych materiałów ze sprawdzonych źródeł. Mamy jednocześnie możliwość pracy w grupach i wyłapywaniu wzajemnie swoich błędów, czy słuchaniu wypowiedzi innych osób. W ten sposób bardzo łatwo i szybko możemy osłuchać się z językiem. Sama grupa oraz nauczyciel i wystawiane przez niego oceny są motywacją do pracy, a obecność stałego planu zajęć wprowadza w nas nawyk systematycznej nauki.

Zajęcia grupowe mają też jednak swoje minusy. Głównym z nich jest to, że podczas 60 lub 90 minutowych zajęć każda osoba nie zdąży się wypowiedzieć na wszystkie poruszane tematy, a co za tym idzie - umiejętność mówienia w obcym języku jest najmniej rozwijana. Kolejnym minusem jest to, że nauczyciel nie da rady indywidualnie kontrolować pracy każdej jednostki obecnej na zajęciach, dlatego do naszych ćwiczeń mogą wkraść się błędy, które utrwalimy i będziemy następnie powtarzać. Problemem może stać się również sama grupa, jeśli trafimy na hałaśliwych kolegów, którzy będą nas rozpraszać.

 

2. Zajęcia indywidualne


Zajęcia indywidualne mają w pewnych aspektach przewagę nad zajęciami w grupie. Największym plusem zajęć z korepetytorem jest indywidualne podejście do danej osoby. Nauczyciel od razu zauważa błędy oraz słabe strony swojego ucznia, dlatego może poświęcić im więcej czasu oraz uwagi, co przekłada się później na lepsze zrozumienie tematu. Na takich zajęciach możemy zadawać dowolną ilość pytań oraz prosić o wytłumaczenie zagadnienia nawet kilka razy. Korepetytor prowadzi zajęcia tylko dla nas, więc dostosuje się do naszego tempa. Podczas lekcji indywidualnych mamy też większą możliwość rozwijania umiejętności mówienia, ponieważ jest na to zdecydowanie więcej czasu, a korepetytor jest skupiony tylko na nas, a nie na 30 osobowej grupie.

Istnieją również minusy zajęć indywidualnych. Pierwszym z nich jest to, że nie ma wtedy możliwości pracy w grupach oraz słuchania wypowiedzi wielu osób (jest to pomocne w ćwiczeniu umiejętności rozumienia ze słuchu). Kolejnym minusem może być również cena, ponieważ zajęcia indywidualne są przeważnie droższe, niż zajęcia w grupach, szczególnie jeśli chcemy znaleźć wykwalifikowanego nauczyciela z doświadczeniem w przekazywaniu swojej wiedzy.

 

3. Zajęcia online


Rozwój technologii oraz ciągły wzrost popularności internetu umożliwiają nam naukę online - na wideo czacie z  korepetytorem. Jest to bardzo wygodna forma, ponieważ możemy uczyć się w spokojnych warunkach, w swoim domowym zaciszu. Mamy jednak nad sobą osobę, która pokieruje naszą nauką i dostarczy nam potrzebnych materiałów. Nauczyciel będzie do naszej dyspozycji i będzie miał możliwość odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz wytłumaczenia problematycznych zagadnień czy przykładów. Możemy z nim swobodnie rozmawiać oraz słuchać jego wypowiedzi, trenując tym samym zarówno umiejętność mówienia, jak i również rozumienia ze słuchu.

 

Zajęcia w formie online, tak samo jak poprzednie przedstawione formy nauki języka, nie są pozbawione minusów. Pierwszym z nich są problemy natury technicznej, które możemy napotkać jeśli nie mamy najlepszej jakości sprzętu lub szybkiego łącza internetowego. Mogą być to na przykład rozmazany obraz na wideo czacie, który uniemożliwi nam odczytanie materiałów pokazywanych przez prowadzącego, czy zniekształcony dźwięk, mogący utrudnić usłyszenie prawidłowej wymowy słów czy sposobu ich akcentowania. Kolejnym minusem jest także brak możliwości pracy w grupach.

 

4. Wyjazd za granicę


Za granicę możemy wyjechać na wymianę ze szkoły lub uczelni, w celach zarobkowych albo rekreacyjnych. Najłatwiej będzie nam szlifować nasz język podczas wyjazdu na wymianę, gdzie będziemy przyjęci przez zagraniczną rodzinę. Będziemy wtedy zmuszeni do posługiwania się językiem. Pomoże nam to w przełamaniu bariery językowej oraz udoskonali nasze umiejętności w komunikacji - czyli umiejętności bardziej praktyczne niż te, których uczymy się z książek. Będziemy mieć możliwość zaznajomienia się z akcentem oraz wymową poszczególnych słów, czy budową zdań i wypowiedzi, które są używane w sytuacjach codziennych. Wyjazdy w celach zarobkowych albo rekreacyjnych na pewno również pomogą nam rozwinąć nasze umiejętności językowe, jednak przeważnie stwarzają mniej sytuacji, w których musimy przeprowadzić z kimś rozmowę po angielsku, niż wtedy, gdy mieszkamy u rodziny obcokrajowców. Niekoniecznie musimy jechać do kraju angielskojęzycznego, aby rozmawiać po angielsku. Jeśli pojedziemy np. do Niemiec, wcale nie musimy rozmawiać po niemiecku aby się dogadać, ze znaczną liczbą ludzi dogadamy się również po angielsku.

 

Minusem wyjazdu za granicę do kraju w którym dany język jest językiem natywnym, może być to, że ludzie mieszkający tam na stałe zwykle posługują się językiem bardziej potocznym niż ten, którego uczymy się w szkole, a także specyficznym dla nich akcentem. W codziennym życiu nie usłyszymy skomplikowanych konstrukcji językowych czy wyszukanego słownictwa. Zdarza się, że wypowiedzi w języku potocznym odbiegają od ściśle wyznaczonych regułek, które przekazywali nam nauczyciele.

 

5. Nauka samodzielna


Nauczenie się języka angielskiego całkiem samemu nie jest niemożliwe, jednak jest najtrudniejszą formą nauki ze wszystkich wymienionych - wymaga ciężkiej pracy, dużo samozaparcia i motywacji z naszej strony. Należy też korzystać z dobrych materiałów oraz wykonywać wiele ćwiczeń, a przede wszystkim - być systematycznym. Nauka samodzielna ma swoje plusy. Przede wszystkim, możemy dostosować godziny w których chcemy się uczyć do naszych indywidualnych potrzeb. Możemy uczyć się z samego rana, w środku nocy, po 15 minut, czy po 3 godziny dziennie - wszystko zależy od naszych preferencji.

 

Plusem jest też to, że jest to najtańsza możliwa forma nauki, ponieważ jedyne za co musimy zapłacić, to dobry podręcznik.

Mimo dużej swobody jaką daje nam nauka na własną rękę, istnieje kilka minusów, które trzeba wziąć pod uwagę. Po pierwsze, jest to brak osoby, która może nas kontrolować i wychwytywać nasze błędy. Nie mamy też nauczyciela, który mógłby, w razie wystąpienia problemów, rozwiać nasze wątpliwości. Brakuje tu też możliwości ćwiczenia umiejętności rozumienia ze słuchu czy mówienia, przez co mogą wystąpić problemy z wymową czy akcentowaniem słów. Problemem mogą być też same materiały, z których korzystamy - jeśli pochodzą one z niezweryfikowanych źródeł, mogą pojawiać się w nich różne błędy.

 

Podsumowując


Wszystkie z przedstawionych przeze mnie sposobów nauki mają swoje plusy oraz minusy. Każdy z nas jednak ma swoje preferencje i wymagania, dlatego mam nadzieje, że powyższe przykłady pomogą Ci dopasować formę nauki języka, która będzie odpowiadała Ci w 100% i przyniesie szybkie i zadowalające efekty.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat