W ciągu ostatnich 12 miesięcy Fundacja dotarła z ważnym przekazem do około 1600 uczniów w 23 szkołach. Prowadzi zajęcia, które zwiększają świadomość prawną i oferują wiedzę, która przydaje się w codziennym życiu. Chcą, żeby młodzież sama angażowała się w przebieg zajęć i uczyła poprzez zabawę i osobiste doświadczenie. Dlatego właśnie na lekcjach stawiają na metody interaktywne.
Gimnazjaliści i licealiści wezmą w czwartek udział w symulacji rozprawy dotyczącej uporczywego nękania (stalkingu). Tematyka jest nieprzypadkowa – jej scenariusz powstał z uwzględnieniem grupy wiekowej i jej doświadczeń. Podczas symulacji wolontariusz Fundacji wciela się w rolę sędziego, natomiast w role wszystkich pozostałych uczestników procesu (świadków, oskarżonego, ławników, adwokata) wcielają się uczniowie. Umożliwia to młodym ludziom zapoznanie się z praktycznymi kwestiami dotyczącymi uczestnictwa w rozprawie (np. obowiązku zeznawania prawdy przez świadka) bez rzeczywistego ponoszenia konsekwencji ich nieznajomości, a cały warsztat oswaja ich z działaniem sądu. Symulację poprowadzą studenci z Koła Naukowego Uniwersytetu Łódzkiego.
W Piotrkowie Trybunalskim odbędą się dwie tury czwartkowej symulacji w Sądzie Okręgowym: o 10:00 i 12:00. Udział w każdej z tur potwierdziły szkoły z Piotrkowa (łącznie około 200 uczniów).