Projekt „Lokomotywą po wiedzę” Łódzkiego Domu Kultury powoli zbliża się do końca.
W poniedziałek, 22 maja, rozpoczął się ostatni, intensywny tydzień zajęć warsztatowych. Uczestnicy projektu poznali łódzką Akademię Sztuk Pięknych „od kuchni”, odwiedzili ŁDK, gdzie wzięli udział w warsztatach tworzenia scenografii. Spotkaniu towarzyszył niesamowity entuzjazm – dzieci udowodniły, że mają mnóstwo pomysłów i z chęcią je realizują. Jak podkreśla Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK – celem projektu „Lokomotywą po wiedzę” jest pokazanie uczestnikom, jak w prosty sposób można połączyć kulturę oraz ekologię. Uczymy nowych technik artystycznych, a także pokazujemy Łódź– stolicę regionu oraz łódzkie uczelnie wyższe. Kreatywność uczestników cały czas nas zaskakuje, czego dowodem są niesamowite prace powstałe podczas warsztatów.
Program projektu obejmuje aż 160 spotkań z ekologią i sztuką realizowanych od kwietnia do czerwca, podczas których wykorzystywane są materiały z recyklingu w celu wykonania kostiumów, scenografii, aranżacji wnętrz do przedstawienia teatralnego. Na zajęciach wspólnie z dziećmi projektujemy kostium, maskę oraz charakteryzację dla aktora. Uczestnicy maja bardzo dużo pomysłów z tym, że czasami nie widzą jak te pomysły zrealizować. Na zajęciach uczę ich w jaki sposób wizualizować swoją wyobraźnię. – opowiada dr hab. Ewa Bloom Kwiatkowska – prowadząca zajęcia oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Spotkania realizowane są w Łódzkim Domu Kultury, Politechnice Łódzkiej, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz w ośrodkach kultury na terenie regionu. Warsztaty artystyczno-ekologiczne przeznaczone są dla ponad 600 dzieci i młodzieży z 32 gmin województwa łódzkiego.
Już 14 czerwca w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się wielki finał projektu „Lokomotywą po wiedzę”, podczas którego nastąpi prezentacja ekologicznego spektaklu teatralnego „Na tropie tajemnic – ekologia” oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs artystyczno-ekologiczny. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
tekst i foto: Łódzki Dom Kultury