Data ta może w ciągu jednego roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy – wszystko zależy od tego, w jakim dniu wypada pierwszy dzień nowego roku (w tym wypadku: piątek). Ze względu na fakt, że rok 2016 jest przestępny, feralna data przypadła na 13 maja. A co właściwie oznacza pechowa data? Wszystko, co najgorsze. Właśnie wtedy mamy większą szansę uczestniczenia w jakimś nieprzyjemnym zdarzeniu, natknięcia się na osoby, których spotkać byśmy nie chcieli. Więcej potknięć, zgubionych kluczy, stłuczek, mandatów... Tego się obawiamy.
Co ciekawe, Włosi za pechową datę uznają piątek siedemnastego, a Grecy i Hiszpanie wtorek trzynastego.
Jedna z teorii tłumaczących negatywne nacechowanie piątku trzynastego odsyła do historii sprzed siedmiu wieków. Mówi ona, że feralność tej daty bierze początek od dnia 13 października 1307 roku. Aresztowano wtedy Templariuszy, oskarżonych przez króla Francji Filipa IV o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, miał tuż przed spłonięciem na stosie przekląć zarówno króla, jak i papieża Klemensa V. Zmarli w ciągu roku.
Na szczęście – albo na nieszczęście? - w innych krajach popularne są inne przesądy. I – w porównaniu do piątku trzynastego – są w naszym odczuciu co najmniej absurdalne. Podobno zabicie pająka w Finlandii odbierane jest jako zwiastun deszczu, a jedzenie koziego mięsa przez kobiety w Rwandzie prowadzi do ... wyrośnięcia brody. W Turcji ponoć źle odbierane jest ... żucie gumy po zmierzchu. Z kolei w Indiach złym zwyczajem jest ścinanie lub mycie włosów w czwartek lub sobotę oraz obcinanie paznokci we wtorek.
Może więc z tą naszą przezornością wcale nie jest aż tak źle? Zresztą... Odrobina wzmożonej ostrożności w ciągu jednego dnia w roku jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
Wszystkich paraskewidekatriafobów (osoby cierpiące na chroniczny lęk przed piątkiem trzynastego) – i nie tylko – zapraszamy do słuchania audycji radiowej Magiel, odwiedzenia jej facebookowego profilu i podzielenia się własnymi doświadczeniami i poradami, jak walczyć z prześladującym nas pechem. Nie tylko dziś...