Pierwszym etapem prac jest poznanie oczekiwań społecznych w zakresie ostatecznego kształtu narzędzia informatycznego czemu służyć mają debaty i konsultacje społeczne, zmierzające do zdefiniowania m.in.: źródeł i zakresu informacji oczekiwanych do prezentowania w zakresie lokalnego bezpieczeństwa, oczekiwanych kanałów przekazywania informacji o zagrożeniach, form obrazowania map zagrożeń bezpieczeństwa.
- My je robimy przede wszystkim dla przeciętnego Kowalskiego. Bo chcielibyśmy, aby każdy z mieszkańców mógł zobaczyć jakie jest zagrożenie na jego terenie, jak wygląda przedstępczość i żeby też nie mial obaw iż to zagrożenie jest większe - wyjaśnia Renata Kasprzyk - Papiernik, z-ca komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi.
Policja zaplanowała ponad 3000 spotkań z mieszkańcami, na wszystkich poziomach struktur państwowych i samorządowych, aż do poziomu rad osiedli.
W skali kraju dotychczas zorganizowano 28 debat na poziomie wojewódzkim oraz 634 debaty na poziomie powiatowym i lokalnym. Intensywny proces konsultacji społecznych przewidziany jest na cały luty.
W proces konsultacji społecznych na terenie kraju aktywnie włączyło się blisko 100 różnego rodzaju podmiotów i organizacji pozapolicyjnych działających na rzecz bezpieczeństwa.
W przyszłym tygodniu odbędą się spotkania z mieszkańcami, którzy podzielą się swoimi uwagami dotyczącymi zagrożeń w naszym mieście i powiecie. Jedno z nich zaplanowano na wtorek 16 lutego w Komendzie Miejskiej Policji w Piotrkowie.