- Pomysł podsunęli nam sami pacjenci. Mamy od nich informacje, że sami między sobą spotykają się, przyjaźnią. Poza tym chętnie do nas powracają, odwiedzają nas. Chodzi nam głównie o to, aby zobaczyć, jak pacjenci radzą sobie w życiu codziennym, jakie doświadczenia wynieśli z Oddziału, co potrafią wykorzystać, jak funkcjonują w społeczeństwie – mówi Anna Tomaszewska, koordynator Dziennego Oddziału Psychiatrycznego w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie.
Zajęcia będą odbywały się w Oddziale w każdy pierwszy piątek miesiąca w godzinach 15.00 - 17.00. Będą je prowadzić: Marta Auguścik - psycholog i Beata Szadkowska - terapeuta zajęciowy. Harmonogram spotkań wkrótce zamieszczony zostanie na stronie internetowej szpitala. - Grupy te powstają dla pacjentów, którzy chcieliby powrócić na Oddział, którzy chcieliby mieć kontakt z personelem, z innymi pacjentami. Chodzi o to, aby byli pacjenci podzielili się swoimi doświadczeniami, sukcesami, swoimi refleksjami, tym, jak funkcjonują w życiu codziennym, czy mają jakieś kłopoty.
Niektórzy rozwijają się zawodowo, niektórzy poukładali sobie swoje sprawy życiowe, rodzinne, a o tym wszystkim warto opowiadać i warto się tym dzielić. Oczywiście wszystko to będzie prowadzone pod okiem terapeutów.
Dla nas - personelu Oddziału, również będą to cenne informacje, bo jeśli okaże się, że ktoś jednak nie radzi sobie w życiu codziennym, to można się zastanowić, jak mu pomóc - mówi koordynator Oddziału. Przypomnijmy, że Dzienny Oddział Psychiatryczny (z 24 miejscami) funkcjonuje od stycznia 2012 roku.
Pacjent może przebywać tam do 12 tygodni. - Właściwie cały czas mamy komplet - mówi doktor Tomaszewska.
as