W Bełchatowie mniej gimnazjalistów

Tydzień Trybunalski Niedziela, 13 maja 20120
Dziś w klasach trzecich w 31 oddziałach uczy się 714 gimnazjalistów. Tymczasem nabór do klas pierwszych zapełni jedynie 22 oddziały. Liczby te mówią same za siebie. Bełchatowska oświata musi zmierzyć się z niżem demograficznym.
W Bełchatowie mniej gimnazjalistów

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Bełchatowie radni rozmawiali m.in. o raporcie na temat stanu oświaty w mieście. W pierwszej jego części omawiano warunki demograficzne, kadrowe, lokalowe w placówkach oświatowych. W drugiej analizowano wydatki związane z realizacją tych zadań.

 

- Mamy niewielkie zmiany w sieci szkół, bo przecież z dniem 1 listopada powstał nam Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, z kolei 1 września 2012 roku Samorządowy Zespół Szkół zmieni siedzibę z ul. Czyżewskiego przeniesie się na ul. Edwardów. Od 1 stycznia mamy 2 przedszkola niepubliczne, natomiast nie działają punkty wychowania przedszkolnego. Są to najistotniejsze zmiany w sieci szkół i przedszkoli - mówiła Elwira Antońska, dyrektor Wydziały Oświaty w Urzędzie Miasta w Bełchatowie. - Pozostałe zmiany związane są niestety z demografią, są skutkiem realiów demograficznych. Dotyczą w największym stopniu gimnazjów. Niestety nie są to dobre zmiany. W tej chwili w klasa trzecich mamy 714 uczniów w 31 oddziałach, natomiast nabór do klas pierwszych w gimnazjach wskazuje na 22 oddziały. Liczby te mówią same za siebie. Jesteśmy jeszcze przed czasem analizowania arkuszy organizacyjnych szkół. Niewątpliwie przyjdzie nam się zmierzyć z problemem niżu. Szczególnie dotyczyć będzie to dzieci w wieku od 13 do 16 lat.

 

- Koszty są duże, ale są też efekty - twierdzą urzędnicy, według których sieć szkół i przedszkoli na terenie miasta opracowana została optymalnie. - Sieć ta spełnia wymagania wynikające z ustawy o systemie oświaty mówiące np. o tym, że dziecko w klasach I – IV szkoły podstawowej nie może przemierzać odległości od domu do szkoły większej niż 3 km, z kolei dzieci z klas V i VI, a także z klas gimnazjalnych nie mogą mieć dalej do szkoły niż 4 km. Nasze szkoły mieszczą się w bardzo dobrych budynkach. Są to budynki świeżo po termomodernizacji (zarówno szkoły, jak i przedszkola). Nieruchomości te mają duże podwórza, są ogrodzone. W wielu szkołach uczniowie mają dostęp do boisk ze sztuczną nawierzchnią. W 4 szkołach dzieci mają place zabaw, które były utworzone w tamtym roku w ramach “Radosnej szkoły”. We wszystkich szkołach podstawowych są kąciki “Radosnej szkoły”. Bardzo dobre i systematycznie uzupełniane jest wyposażenie w pomoce dydaktyczne. Jeszcze w 2009 roku w naszych szkołach były zaledwie 4 tablice interaktywne, a w tej chwili mamy ich już 22. Liczba uczniów przypadająca na 1 komputer nie odbiega od średniej w województwie i od średniej w całym kraju.

 

Subwencja oświatowa, jaką Bełchatów otrzymał w roku 2011, to ponad 32 mln. Miasto musiało więc dołożyć 30% ze swojego budżetu, ponieważ wydatki bieżące szkół to ponad 48 mln.


O oświacie czytaj również na stronie 15 “TT”.

 

AS


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat