Dla Piotrkowian wieża ciśnień to symbol miasta, tak samo ważny i charakterystyczny dla jego krajobrazu, jak Kolumna Zygmunta dla Warszawy czy Wieża Mariacka dla Krakowa. Niewielu jednak, patrząc na jej mury, wie iż ma przed oczyma świadectwo jednej z największych inwestycji przedwojennego Piotrkowa.
Budowa nowoczesnej instalacji wodno-kanalizacyjnej, w tym także wieży ciśnień, należała do grupy przedsięwzięć, na realizację których 15 stycznia 1925 roku ówczesny
Zarząd Miejski za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego zaciągnął pożyczkę inwestycyjną na kwotę 1.714.000 dolarów od nowojorskiej firmy ULEN and COM-PANY.
Jak pisze znany historyk Kazimierz Głowacki zgodnie z podpisaną przez władze miasta umową amerykańska firma poza zabezpieczeniem strony finansowej zobowiązana była także do
sporządzenia projektów technicznych i poprowadzenia sieci kanalizacji i wodociagów na obszarze Piotrkowa. "Do realizacji tych przywiązywano bardzo duże znaczenie, gdyż w nowoczesnym ujęciu wody dostrzegano, poza zaletami praktycznymi, znaczne podniesienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz ochronę mieszkańców przed epidemiami biorącymi częstokroć początek właśnie w studniach o zakażonej wodzie podskórnej."
Prace budowlane rozpoczęły się w 1925 roku, ich wykonanie Amerykanie powierzyli szwajcarskiemu Towarzystwu Akcyjnemu BROWN BOVERI A. CIE z siedzibą w Baden, a bezpośredni nadzór w terenie sprawował inżynier Stefan Kostecki.
Budowa samej wieży ciśnień trwała do końca 1927 roku. Wzniesiona w najwyższym punkcie miasta - na szczycie wzgórza Łysiec, w dawnym Ogrodzie Kolejowym, swój (zachowany po dzień dzisiejszy) neoklasyczny styl zawdzięcza głównemu inżynierowi firmy ULEN & CO. Władysławowi Leszkowi Horodeckiemu, absolwentowi wydziału architektury Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, twórcy m.in. mauzoleum Potockich w Peczarze i słynnego “Domu z chimerami” w Kijowie.
zdjęcia z 1927:
Pamiątkowe fotografie przedstawicieli nowojorskiej firmy Ulen & Company, m.in. inżynierów: A.J.Fiska, E.J. Stotlera, McCray'a i Morrell'a z nadzorem technicznym i lokalnymi władzami wykonane z okazji ukończenia w stanie surowym budowy wieży ciśnień.
2008-07-24
Ta galeria ma status
otwartej oznacza to, że możesz dodawać do niej swoje zdjęcia -
dorzuć nowe zdjęcia