metoda sortowania: od najstarszego do najnowszego / najnowszego do najstarszego
Ja ~Ja (Gość)21.06.2015 10:04

jak dla mnie łatwizna

61


assa ~assa (Gość)21.06.2015 11:10

Nareszcie polskie dyktando!Poprzednie mialy tyle obcych slow,ze az sie prosilo zapytac dlaczego.Mysle,ze dosyc latwe. Zawsze chcialam sprawdzic swoich sil .ale wybrana godz. powodowala,ze na dyktando moga udac sie emeryci,ktorzy nie maja co w domu robic.

60


gość ~gość (Gość)21.06.2015 12:46

łatwe

10


Utuś ~Utuś (Gość)21.06.2015 12:47

atwizna

10


donvitorio donvitorioranga21.06.2015 12:51

przyjemne łatwe szkoda że nie startowałem.

30


tutaj tutajranga21.06.2015 12:51

Czy po "zwierza", w pierwszym zdaniu, nie powinno być przecinka? Może jest fakultatywny?

21


pogodny ~pogodny (Gość)21.06.2015 14:24

http://onet.tv/i/dowiedzsie/prognoza-pogody-dla-polski-22-06/he1gxl
Proponuje tekst prognozy pogody na 22 czerwca. Wydaje sie byc na podobnym poziomie, jak X. Dyktando Tryb.

00


tak ~tak (Gość)21.06.2015 15:13

bardzo łatwe

10


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)21.06.2015 17:21

Trudny nie był - był dziwny. Ten fragment o ludziach, średniowieczu i Piotrkowie pasuje do reszty tekstu jak Biedronka do krajobrazu.
Po przeczytaniu pierwszego zdania myślałem, że Żegota to nazwa tej "ostoi dzikiego zwierza".

Cytuję:
W ostoi dzikiego zwierza Żegota, książę ostępów i patriarcha puszczy, zażywał błotnej kąpieli w nowo utworzonym stawie.


Ale z ostatniego zdania wynika, że to imię żubra:

Cytuję:
Wreszcie, gdy zbliżał się zachód słońca, żubr Żegota wynurzył się z sadzawki i powędrował, oblepiony czarno-zielonym mułem, w tylko sobie wiadomym, z dawna obranym kierunku, nie przeczuwając, że już wkrótce jego potomkowie będą jedynie eksponatami w rezerwacie.


Jeśli to imię żubra, to pierwsze zdanie powinno brzmieć według mnie tak:
"W ostoi dzikiego zwierza Żegoty, książę ostępów i patriarcha puszczy, zażywał błotnej kąpieli w nowo utworzonym stawie."
Użyta w pierwszym zdaniu forma "Żegota" sugeruje, że żubr miał na imię Żegot, a zdanie ostatnie, że miał na imię Żegota.
Do opowiadania o żubrze zakradł się byk, czy to ja się mylę? Gdyby był przecinek w miejscu sugerowanym przez Tutaj, to zdanie brzmiałoby inaczej. A bez tego przecinka, to można mieć wątpliwości, które przedstawiłem - zdanie ma zupełnie inny sens.

Komentarz był edytowany przez autora: 21.06.2015 17:32

30


Nowy komentarz
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat