Brawo za zainteresowanie się lokalna postacią i działalnością Irytującego Historyka. Szkoda tylko, że po fakcie zbiórki.
tak działają internety zbierają dobrych ludzi którzy robią wielkie żeczy :)
Brawo Panie Jakubie.Ci co jeszcze żyją z AK będą zaskoczeni. Po likwidacji tej izby u "bernardynów"przez miejscowego przeora to bardzo dobra wiadomość.Życzę powodzenia i wytrwałości.
Gratuluję tego co już zrobiono. Życzę szczęśliwego finału w full wymiarze i wielu gości odwiedzających. Możemy być dumni choćby dlatego że na naszym cmentarzu spoczywa czterech cichociemnych na czele z mjr. A. Trybusem komendantem KEDYWu Okręgu Łódź
Pamięć jest bardzo ważna.
Więc pamiętając o "dziedzictwie AK" nie zapominajmy o dziedzictwie i czynach innych organizacji, takich jak NSZ, WiN czy "Żołnierze Wyklęci" itd. itd. Szczególnie o tych ostatnich - pamięć ludzka jest ulotna.
Wszyscy Oni to byli Żołnierzami Rządu w Londynie.
A może wydłużyć pamięć i zaprosić również Żołnierzy Polaków spod znaków BH, AL, LWP i innych. Wszyscy Oni walczyli o wolną Polskę a nie o polityczne układy.
To bardzo przykre, że o.o. Bernardyni po tylu latach, po śmierci Danuty Śpiewak zlikwidowali prawdziwy diament część historii Piotrkowa Trybunalskiego. Historii, która łączyła okres okupacji wojennej i komunistycznej. Sala sąsiadowała z domem rodzinnym Grota Roweckiego, była blisko pomnika Jana Pawła II i utrwalona na szlaku zwiedzania miasta i wiernych, którzy uczęszczali na nabożeństwa do Bernardyn. Tam powinna zostać reaktywowana.
Moim zdaniem, cel jest dobry, ale umiejscowienie złe – za daleko, to musi być w centrum aby młodzi mogli zobaczyć, komu będzie się chciało taki kawał przemieszczać – lepiej poprosić Radę Miasta o lokal, których pełno pustych w Centrum , myślę że to jest do zrobienia, dla AK znajdzie się dobra wola, chyba że tu chodzi o coś innego……..
Sala Pamięci im.mjr Gaja istnieje w Zagrodzie Wyobraźni nad Czarną i Pilicą - TARASKA . Muzeum to posiada w swoich zbiorach ok. 2000-tys dokumentów-zdjęć z okresu 1950-2010 dotyczących byłych żołnierzy 25 pp AK . Zagrodę tworzy syn Tygrysa - O.P.Wicher, który w 1982r.był wykonawcą Sali Pamięci u Bernardynów , wraz z synem Gaja . Byli dowódcy Gaj i Wicher postanowili w 1981r.stworzyć w Piotrkowie - mieście urodzenia gen.Grota- muzeum AK będącego przeciwwagą dla komunistycznego Polichna .Stan wojenny i śmierć Gaja zniweczyły te plany . Jednak żona Gaja -Danuta Trybus nie poddała się i zorganizowała u Bernardynów w 1982r. wystawę 25 pp AK , która po udostępnieniu pomieszczen klasztornych została tam przenieslona i uzupełniona przez liczne dokumenty i pamiątki byłych partyzantów . Całość zbiorów/ m.in. moich/ przejęło piotrkowskie muzeum i archiwum . Z.W.S.Taraska
Takie miejsce powinno być w centrum miasta, nawet ze względu na turystów którzy by niejako po drodze na Stary Rynek odwiedzili izbę pamięci. Trafny też jest wpis wyżej, że mogłaby być to Mediateka. Na pewno więcej młodzieży i dorosłych trafiło by do takiego miejsca. Kto tam na lotnisku będzie odwiedzał, i to jeszcze w jakimś bunkrze namiotowym. Będzie pustka. Najrozsądniej byłoby w Mediatece, to był dobry pomysł.
Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!
Życzymy miłego przeglądania naszej strony!