A więc w pochodzie zwanym dzisiaj / na wyrost/ orszakiem będą uczestniczyli tradycyjnie królowie "globalni" Kacper ,Melchior i Baltazar oraz /dawniej tak bywało/ królowie "lokalni" Krzysztof i Marian. Nie jest jeszcze pewne czy dworzanie z dworu króla Krzysztofa też wezmą udział np: Jadwiga i inni. Królowie lokalni przyniosą ludowi miejskiemu wieści .....dobre a nawet bardzo złe. Te już przekazano zainteresowanym. A co nie wolno im. Tylko tylko ,że tych dobrych nawet pod mikroskopem nie widać zbytnio.... Zwierzaki , osiłki inne tez pewnie będą. Siano i owies wliczone w koszt z VAT em
Taaaak, tego nam brakowało, gawiedź szczęśliwa i składa pokłony wodzowi.
idzta tym orszakiem pod UM i protestujta przeciwko podwyzce za cieplo!!!!!
Kti jak kto ale Krol to wyzej stou niz prezydent. Moze cos zalatwi.
Oprócz elementów królewskich zabierzcie też ze sobą, drodzy piotrkowianie, na ten piękny, kolorowy i tradycyjny Orszak elementy ludzkiej miłości, jakimi są dobroć i wrażliwość serca, na które dziś Chrystus czeka najbardziej.
A po co cała ta komedia ? To wszystko bajki dla dzieci. W rzeczywistości nie było żadnych króli. Co więcej przed świętami PR1 słuchałem audycji z panią profesor antropologii i archeologii i rozprawiła się z różnymi mitami. Pierwsza to termin, to data świąt zupełnie umowna. Druga to stajenka. Na tamtych terenach nie buduje się, żadnych stajenek, pierwsze to z braku drewna i desek w rozumieniu europejskim, po drugie zwierzęta trzymano raczej w naturalnych grotach. Kolejna sprawa to żłóbek, nie używano tak takich, raczej wykorzystywano zagłębienia w skałach. Kolejne to sianko, nie robi się tam żadnego sianka, bo klimat jest taki, że trawa jest tam przez cały rok dostępna. Z chłodem też nie za bardzo bo nawet zimą jest tam dosyć ciepło. O choinkach nie wspominając, bo takie drzewa tam nie rosną, ewentualnie palmy. Wszystko naciągane na wyobrażenia europejczyków.
Akcja przy tegorocznej szopce w jednym z kościołów.
Osoby: ksiądz pleban, wierna duszyczka (taka nieco wymagająca), Matka Boska, Nowo Narodzony i cała reszta inwentarza.
Do szopki podchodzi wierna duszyczka, staje niedaleko od plebana i się rozgląda. Po chwili nieco natarczywie rzuca w jego stronę:
- A czemu tu nie ma światła? Czemu ta szopka nieoświetlona?!
Pleban - mając zapewne nadzieję, że nie tylko sparuje bezsensowne (jego zdaniem) pytanie, ale także nieco upodli wierną duszyczkę, odpowiada:
- A co, osiołka chciałaś zobaczyć?
A wierna duszyczka przenikliwym wzrokiem lustruje plebana od stóp do głów i odpowiada:
- Osła, to ja już widzę.
Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!
Życzymy miłego przeglądania naszej strony!