Gratulacje! Jednak pytanie mam - dlaczego nie są prowadzone normalne badania etnograficzne i trzeba przypadku, aby dokonywać tego rodzaju odkryć? Systematyczne badania, rozwijają kulturę i każdą dziedzinę, a nie akcyjność i przypadki! Więcej tego rodzaju przypadków jest potrzebnych, a te będę jedynie w regularnych badaniach. Gdzie jest uczelnia - filia UJK i podobne instytucje?
Sensacja na skalę Europejską dla odkrywców nominacja do nagrody nobla
To żadna sensacja. Wystarczyło tylko trochę znać się na prawdziwej sztuce ludowej naszego regionu. Albo przeczytać pewną książkę wydaną 2 lata temu. Ale jak za rodzimą sztukę ludową niektórzy gwiazdorzy uważają kawałki z Podkarpacia lub Kujaw, to nie ma się co dziwić. Mimo tego "odkrycia" i tak dalej niewiele będziecie wiedzieć.
A kto ma je prowadzić? W piotrkowskim Muzeum nie ma etnografa już od lat dwóch. Bo etat - to pieniądze. Może najwyższy czas pomyśleć, żeby i ościenne gminy partycypowały w kosztach Muzeum. Korzyści mogły by być obopólne i ogromne.
Inną sprawą jest to, że dawna sztuka ludowa już dawno umarła. W publicznym obiegu jest tylko kilka "kawałków" setki razy już przerabianych w różnych regionach. No i narodowym artystą został Zenek Martyniuk...
Tu zaś dochodzimy do kolejnej sprawy. Młodzi słuchają pierdół opartych na amerykańskich rytmach, a władze samorządowe różnych szczebli bardziej od autentycznej sztuki ludowej cenią sobie sztukę udającą sztukę ludową. Bo te zespoły zawsze są pod ręką, i zawsze za nieduże pieniądze gotowe są sławić drogiego włodarza i jego troskę o "nasze" dziedzictwo... W związku z powyższym tu i ówdzie pojawiają się zespoły złożone przeważnie z pań będących już dawno w sile wieku, które z wielką zalotnością śpiewają "cimci rymci, dała bym ci"... Czy to jest sztuka? A sztuka ludowa?[b]
Panie Henryku! Rekonstrukcje muzyczne, docieranie do źródeł i swoista autentyzacja piosenek to jeden z wielu nurtów we współczesnej muzyce ludowej, nie można jednak powiedzieć, że jedynie słuszny. Proszę pamiętać że pieśni ludowe były przede wszystkim do wykonywania, a nie do słuchania, a to robi ogromną różnicę. Śpiewanie nie było czynnością artystyczna, było częścią życia i największą przyjemność miało przynosić śpiewającym. W momencie kiedy zaczęto przenosić ta działaność na sceny, siła rzeczy zmieniały się aranżacje i sposoby wykonania. Śpiewacy musieli trochę "urozmaicić" wykonanie żeby słuchacze mogli i chcieli tego słuchać. Narzekanie że ta muzyka się zmienia jest trochę nieuzasadnione, muzyka żyje swoim życiem i warunki historyczne, możliwości techniczne, jej rola we współczesnym zyciu itp. ja zmieniają. Dobrze że są osoby, które chcą ją poznawać i wykonywac.
Żebyście państwo nie myśleli, że tylko narzekać umiem, pochwalę dokonanego przez was wyboru, a także aranżacji. Styl delikatny, umiarkowany, trochę jednak za spokojny jak na temat i w ogóle -muzykę ludową. Przy lepszym nagraniu może z tego być perełka. Gratuluję.
Piękna sprawa! I proszę śpiewaków o szeroki uśmiech. Pokażcie, że śpiew sprawia wam radość.
Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!
Życzymy miłego przeglądania naszej strony!