metoda sortowania: od najstarszego do najnowszego / najnowszego do najstarszego
mol molranga25.03.2016 21:32

Panie Kwiatkowski, jakiego okresu dotyczy ten art. ? Określenie dawniej, kiedyś nie definiuje kiedy dokładnie to było.

53


iRBis ~iRBis (Gość)25.03.2016 22:02

Cóż za poplątanie!
O czym właściwie jest ten artykuł? Triduum paschalne nie "zaczynało się..." - a zaczyna się w Wielki Czwartek. Milczące dzwony, święcenie ognia i wody, obmywanie nóg - jak wiele elementów liturgii jest ciągle niezmiennym elementem w kościele katolickim. Cisza panuje w kościołach - bez względu na to, czy są wiejskie, czy miejskie.
Palmy, dyngus - opisane są jak w całej polsce. Nowością jest dla mnie "kurek" - jako żywy kogut, do tego pijany. Musi to dotyczyć czasów dość zamierzchłych. W końcu blisko nam do regionu łowickiego, a drewnianego kurka autor "Chłopów" nam opisał.
Co do "kojarzenia par" - na szczęście funkcjonuje nam do dziś!
Jeśli więc jakiś chłopak dziewczynę sobie upatrzył - zyczę pomyślnego skojarzenia!

62


serce rośnie ~serce rośnie (Gość)26.03.2016 11:24

Pamiętam to wszystko nawet z czasów "komuny" co za osiągnięcie. O sporcie nie widzą jak pisać i o świętach to samo, nic innego wtórny analfabetyzm.

41


his. ~his. (Gość)26.03.2016 12:59

"Post na wsi był przestrzegany bardzo rygorystycznie – nie jadło się nawet nabiału"...nie napisano o jaki okres chodzi...jeśli chodzi o potrawy mięsne w tym drób to przed wojną a nawet długo po "poszczono" prawie przez cały rok ,gdyż na wsi polskiej była totalna bieda. I powoływanie się przez Starostę Piotrkowskiego na tradycję jeśli chodzi o jadło i napitki jest oględnie mówiąc... nieporozumieniem

70


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)26.03.2016 16:59

Etnografia etnografią. Ja pragnę (za lekturą "Tygodnia") odwołać się do typowo miejskiej tradycji wielkanocnej w XIX-wiecznym Piotrkowie. Otóż, każdego roku zacni obywatele miasta odmawiali finansowania kwiatów na "groby pańskie", zaś organizowali przy nich kwesty na rzecz potrzebujących - głównie wdów i sierot. Warto byłoby wskrzesić tę tradycję i kultywować ją równie sumiennie jak nasi pradziadowie. Niech te święta będą dla nas przede wszystkich chwilą refleksji i otwarcia na Innych - tego Wszystkim Państwu życzę.

80


Nowy komentarz
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat