Już w niedzielę 16 czerwca z dworca w Piotrkowie Trybunalskim o 8:00 wyruszy pociąg, który zawiezie podróżujących na stację Skierniewice-Rawki, skąd udadzą się oni pod opieką przewodników do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu zorganizowany zostanie piknik oraz konkursy.
Wielkim finałem zorganizowanym w Łódzkim Domu Kultury zakończyła się szósta edycja projektu Kolorowa Lokomotywa Na zielonym szlaku 2018, skierowanego do dzieci z województwa łódzkiego. Rozstrzygnięto 3 główne konkursy – fotograficzny, plastyczny i tkania gobelinu. Przyznano 9 nagród głównych i 100 wyróżnień.
Dzieci z Piotrkowa rozpoczęły swój udział w tegorocznym projekcie "Kolorowej Lokomotywy", której organizatorem jest Łódzki Dom Kultury. W pierwszą podróż młodzi piotrkowianie wybrali się do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Tam wzięły między innymi udział w warsztatch fotograficznych.
W tegorocznej edycji artystyczno-ekologicznego projektu Łódzkiego Domu Kultury wezmą udział dzieci z piotrkowskiego stowarzyszenia SimaRe. Stosowne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane pomiędzy dyrektorem ŁDK Jackiem Sokalskim a prezesem stowarzyszenia SimaRe Edytą Woźniak.
Kolorowa Lokomotywa już po raz szósty wyrusza w podróż po województwie łódzkim. Podobnie jak w latach poprzednich udział w projekcie weźmie kilka tysięcy dzieci w wieku 7-12 lat z 14 ośrodków kultury regionu łódzkiego.
Przeszło 300 dzieci wzięło udział w wielkim finale drugiej edycji „Lokomotywą po wiedzę” – projektu ekologiczno-artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego, który odbył się w minioną sobotę, 9 czerwca w Łódzkim Domu Kultury. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem sprawował marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Kolejna grupa uczestników wzięła udział w ostatnich warsztatach ubioru i elementów scenograficznych z surowców odzyskanych, zorganizowanych przez Łódzki Dom Kultury w ramach projektu „Lokomotywą po wiedzę – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”.
Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wspólnie z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego zaprasza na bezpłatne spotkanie „Możliwości uzyskania dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w 2018 roku", które odbędzie się 26 marca w godz. 9.00 – 14.30 w sali konferencyjnej Hotelu Podklasztorze w Sulejowie.
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.