Ekologiczne wakacje z Kolorową Lokomotywą

Łódzkie Poniedziałek, 05 sierpnia 20190
Grupa dzieci z Sulejowa w miniony piątek odwiedziła Leśną Osadę Edukacyjną w Kole. Była to wyjątkowa wizyta, ponieważ dokładnie w tym dniu Łódzki Dom Kultury – organizator projektu – świętował półmetek 7. edycji projektu.

- Dotarliśmy do połowy Kolorowej Lokomotywy, którą tradycyjnie świętujemy wspólnie z dziećmi – mówi Jacek Sokalski, dyrektor ŁDK. – W tym roku wprowadziliśmy sporo zmian w programie, które przypadły do gustu uczestnikom, jak i naszym partnerom

 

To właśnie Jacek Sokalski oraz Katarzyna Krakowska z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego przygotowali niespodziankę i podarowali uczestnikom zestawy małego artysty, składające się m.in. z płócien, farb akrylowych czy kredek.

 

Kolejnym miłym akcentem dnia była możliwość poznania oraz nakarmienia łosia Floriana. Na dzieci odwiedzające Koło czekają jeszcze inne atrakcje w postaci warsztatów "Śladami zwierząt". Uczestnicy w ramach zajęć poznają tropy dzikich zwierząt, tworzą atlasy przyrodnicze oraz maski.

 

Warsztaty las w słoiku, malarstwo, fotografia przyrody czy budowanie karmników dla ptaków to z kolei atrakcje, jakie czekają na uczestników Kolorowej Lokomotywy w siedmiu parkach krajobrazowych. Dzięki siedmioletniej współpracy ŁDK i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego dzieci odwiedzają najatrakcyjniejsze zakątki województwa oraz zdobywają wiedzę na temat występujących w danym regionie roślin czy zwierząt. Od kilku lat pracownicy parków przygotowują również gry terenowe, które edukują i angażują również opiekunów.

 

Każda z grup bierze także udział w zajęciach stacjonarnych realizowanych przez Ośrodek Działań Edukacyjnych „Źródła” poszerzających wiedzę z zakresu ekologicznych zakupów. Dzieci korzystając z gry dydaktycznej poznają ekoznaki, produkty spożywcze powstające w ich najbliższej okolicy oraz dyskutują na temat oszczędzania żywności. Punktem kulminacyjnym dnia jest zaprojektowanie własnej bawełnianej torby na zakupy. W projekt corocznie włącza się 14 instytucji kultury z regionu łódzkiego.

 

Przypomnijmy, że Kolorowa Lokomotywa to projekt ekologiczno-artystyczny, którego celem jest edukacja i pobudzenie w młodych ludziach potrzeby zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz wykształcenie postawy proekologicznej. To jedyna tego typu inicjatywa wakacyjna angażująca corocznie tysiące dzieci z województwa łódzkiego.

 

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Honorowym patronatem objął go marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

 

fot. ŁDK

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat