W okresie zimowym, zwłaszcza kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni Celsjusza, w naszym kraju rozpoczyna się intensywny sezon grzewczy. Wzmożone i często nieprawidłowe, bezfiltrowe spalanie węgla, drewna, a nawet śmieci, brak wiatru, a nawet mgła przyczyniają się do powstawania smogu. Jak skutecznie chronić się na co dzień przed szkodliwym wpływem tego zjawiska na nasze zdrowie?
W Łódzkim Domu Kultury dzieci i młodzież z województwa łódzkiego ponownie rozpoczęły przygodę z projektem "Lokomotywą po wiedzę". Tegoroczna edycja tego ekologiczno-artystycznego przedsięwzięcia edukacyjnego, obejmującego przeszło 100 spotkań i warsztatów między innymi z zakresu teatru i recyklingu, potrwa do 14 maja bieżącego roku. W uroczystej inauguracji projektu wziął udział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.
Seniorzy, dzieci i kobiety w ciąży są wyjątkowo narażeni na szkodliwe działanie smogu. Wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wystąpienie niedokrwiennego udaru mózgu, zawał mięśnia sercowego, obturacyjne zapalenie oskrzeli, astma czy uszkodzenie płodu to tylko niektóre ze szkód zdrowotnych, jakie w organizmie człowieka wywołują substancje toksyczne, które zawiera zanieczyszczone powietrze. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest przyrównywane do wypalenia od 5 do 6 papierosów dziennie.
5 stycznia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie odbędzie się koncert "Piotrków filmowy - w piosence i w tańcu”.
W Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W związku z tym częściej chorujemy i wcześniej umieramy. Uważa się, że w województwie łódzkim przez zatrute powietrze żyjemy przeciętnie około 10 miesięcy krócej.
W miastach i gminach województwa łódzkiego mieszkańcy będą mogli wymieniać stare piece - w tym te na ekogroszek - na piece nowej generacji (również węglowe). - To zasadnicza zmiana w podejściu władz Unii Europejskiej do tego problemu - podkreśla Joanna Skrzydlewska, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.
Jakie są skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Jak smog wpływa na nasze zdrowie i jakie czyni szkody w naszym organizmie? Zanieczyszczenie powietrza jest drugim po paleniu tytoniu czynnikiem warunkującym występowanie chorób układu oddechowego, takich jak astma, rak płuc, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Nawet 5 tysięcy złotych grzywny może zapłacić osoba, która zostanie złapana na spalaniu w domowym piecu śmieci. Kontrolę czym palimy w naszych piecach czy kotłach grzewczych ma prawo przeprowadzić Straż Miejska. Na co dzień stan jakości powietrza w naszym mieście jest sprowadzany przez piotrkowską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
W przyszłym roku na terenie województwa łódzkiego zaczną obowiązywać nowe przepisy antysmogowe. W związku z tymi regulacjami prawnymi nie będzie można używać do ogrzewania domów miału węglowego, a montowane kotły będą musiały spełniać unijne normy efektywności i emisji. Rodzaj i wysokość kar za łamanie przepisów uchwały antysmogowej ustalą samorządy.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 48 tysięcy Polaków przedwcześnie zmarło z powodu zanieczyszczeń powietrza. Kolejne samorządy, w tym Piotrków Trybunalski, podejmują konkretne i nakierowane na zniwelowanie problemu smogu działania.