Klienci baków chcący skorzystać z wakacji kredytowych powinni zwrócić uwagę nie tylko, kiedy, ale też, o której godzinie składają wniosek, szczególnie w bankach spółdzielczych. To może zdecydować o terminie zawieszenia raty - wynika z analizy przeprowadzonej przez PAP.
Od piątku można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego przez maksymalnie 8 miesięcy w tym i przyszłym roku. Dotyczy to osób, które zaciągnęły kredyt w złotych na własny cel mieszkaniowy.
Brak rozwagi podczas zaciągania chwilówek może doprowadzić do poważnych kłopotów. Powstałe w ten sposób długi mogą być bowiem trudne do spłaty. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Doskonałym rozwiązaniem jest konsolidacja chwilówek - https://splatakredytow.pl/kredyt-na-splate-chwilowek/. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.
Projekt, przewidujący wakacje kredytowe bez warunków dochodowych, to zbyt duże obciążenie dla sektora bankowego, bo rząd znacząco nie doszacował liczby potencjalnych chętnych, jeśli nie będzie praktycznie żadnych warunków skorzystania - uważa wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek.
2021 roku był rekordowy dla branży hipotecznej pod względem ilości złożonych wniosków, średniej deklarowanej kwoty i wyników sprzedaży1. Zwiększające się stawki WIBOR oraz rosnące stopy procentowe powodują jednak, że coraz więcej Polaków zastanawia się, czy warto wziąć kredyt hipoteczny. W jakim banku dostaniesz korzystną ofertę? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i jakie są prognozy.
W 2022 roku do sądów wpłynęło już blisko 10 tys. spraw frankowych. Według statystyk, ponad 90 proc. takich postępowań kończy się wygraną kredytobiorcy.
Sposobem wywierania presji na frankowiczów są pozwy o wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału. Dodatkowo banki przedłużają postępowania sądowe, składając wiele wniosków dowodowych, aby konsument, który z reguły jest pierwszy raz w życiu w sądzie, zniechęcił się do prowadzenia sprawy.
Coraz szersze grono frankowiczów kwestionuje w sądach swoje umowy kredytowe. Według danych Związku Banków Polskich (ZBP), od stycznia do października 2021 roku w sądach przybyło około 33 tys. nowych postępowań frankowych, a łącznie toczyło się ich ponad 71 tys. Ze statystyk ZBP wynika, że w ostatnich miesiącach 90 proc. orzeczeń było korzystnych dla kredytobiorców.
W sądach pierwszej instancji jest ok. 70 tys. pozwów w sprawach frankowych, w drugiej - ok. 4 tys. – poinformował Rzecznik Finansowy podsumowując 2021 rok. Frankowicze masowo ruszyli do sądów sprowokowani nieuczciwymi zapisami w umowach kredytowych z bankami.
„Ceny, opłaty poszły ostatnio w górę. Spłata kredytu frankowego staje się dla mnie problemem” - opowiada pani Paulina, która zaciągnęła takie zobowiązanie w 2008 roku. Zamierza w tej sprawie wystąpić do sądu. Podobnie planuje blisko 40 proc. polskich frankowiczów - wynika z badania UCE Research i SYNO Poland.